Komandas saliedēšanas kļūdas – kā no tām izvairīties?

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir populārākās komandas saliedēšanas kļūdas, kā arī izpētīsim kvestu kā piemēru. 

Komandas saliedēšanas kļūdas

Par komandas saliedēšanu korporatīvajā kontekstā sauc vingrinājumus un pasākumus, kas veidoti ar mērķi panākt efektīvāku komandas darbu. Mūsu rakstā Komandas saliedēšanas aktivitātes svaigā gaisā var apskatīt dažādus piemērus tam, kā var sarīkot labus saliedēšanas pasākumus. Taču šodienas galvenā tēma ir komandas saliedēšanas kļūdas.

Tā kā galvenais mērķis ir veicināt grupas produktivitāti, ir svarīgi izplānot saliedēšanas pasākumus no A līdz Z. Un plānošanas gaitā ir jāapsver arī tas, kas varētu neizdoties. Ir svarīgi uzzināt par komandas saliedēšanas kļūdām, lai tās nepieļautu.

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir populārākās komandas saliedēšanas kļūdas, kā arī izpētīsim kvestu kā piemēru. 

Biežāk pieļautās komandas saliedēšanas kļūdas

Sāksim ar dažām biežāk pieļautajām komandas saliedēšanas pasākumu kļūdām, no kurām vajadzētu pēc iespējas mēģināt izvairīties.

1. Nav noteikti konkrēti un skaidri mērķi

Komandas saliedēšanas pasākumi tiek veidoti ar mērķi esošo komandu padarīt efektīvāku. Bieži vien tas nozīmē kļūt draudzīgākiem, viens otram vairāk uzticēties, sadarboties kopā utt. Varētu pat teikt, ka pirms saliedēšanās pasākuma tiek pieņemts, ka kāda iemesla dēļ komanda nesadarbojas tik labi, kā varētu. Tāpēc to ir nepieciešams uzlabot.

Taču pirms tam ir jāuzstāda mērķi, ko saliedēšanas pasākuma laikā panākt. Ir jāapzinās, kāda uzvedība komandai ir jāievēro, lai sasniegtu mērķus. 

Pastāv liela varbūtība, ka pasākuma ieguldījums neradīs ilgtermiņa uzlabojumus, ja nav īsti saprotams, kāds ir vingrinājuma mērķis. Labākajā gadījumā radīsies īss darbinieku morāles uzplaiksnījums, labāks noskaņojums un draudzība, taču nekādas izmaiņas zināšanās, attieksmē vai uzvedībā pret darbu nenotiks.

Komandas saliedēšanas kļūdas

2. Savas komandas nepazīšana

Taisnības labad ir uzreiz jāiceļ, ka komandas saliedēšanas pasākumi nepatīk ievērojamam skaitam cilvēku. Un mēs viņus nemaz nevainojam, jo ir viegli saprast, kāpēc. Īpaši tad, ja, plānojot pasākumu, netiek ņemta vērā komanda.

Lai gan daži komandas saliedēšanas vingrinājumi var būt izklaidējoši, citiem tie var būt mulsinoši, neērti, nepatīkami. Tiem, kas ienīst puzles, mīklu risināšanas aktivitātes šķitīs garlaicīgas, savukārt introverti cilvēki jutīsies trauksmaini, domājot par piedalīšanos sociālajās aktivitātēs. Vienam patīk pārgājiens, citam kvests, vēl kādam attālinātais team building.

Tāpēc ir jāzina sava komanda un tās intereses pēc iespējas vairāk. Citādak nevar gaidīt, ka komandas saliedēšanas aktivitāte būs veiksmīga, ja auditorija tajā nepiedalās.

3. Slikta komunikācija

Vēl viena aktuāla komandas saliedēšanas kļūda ir nejēdzīga komunikācija. Plānojot savu lielisko komandas saliedēšanas pasākumu, nepieciešams pārliecināties par to, lai visi būtu kaut nedaudz iesaistīti pasākuma plānošanā. Tur arī radīsies iespēja uzzināt, kas vairumam komandai patīk vai nepatīk.

Komandas locekļu iesaistīšana plānošanas procesā palīdz novērst vairākas problēmas, piemēram, neapmierinātību, motivācijas trūkumu un jau laicīgu atteikšanos no komandas pasākuma.

Pirms saliedēšanas pasākuma ir vērts izveidot atsevišķu čatu vai forumu, kurā informēt komandas dalībniekus par idejām, organizācijas procesu u.c.

Komandas saliedēšanas piemērs – kvests

Viena no mūsu iecienītākajām saliedēšanās un atpūtas aktivitāte ar kolēģiem ir kvestu apmeklēšana. Vairākkārt esam devušies kopā uz iekštelpu kvestiem, taču nesen uzzinājām, ka ir arī kvesti brīvā dabā, piemēram, pa pilsētu. 

Tāpēc arī paņemsim šo kā piemēru, ko izpētīt un kā jau laicīgi paredzēt iespējamās kļūdas. Un tad tās, protams, novērst!

kvests kā saliedēšanās pasākums

Jāņem vērā komandas fiziskā sagatavotība

Dažiem komandas dalībniekiem var būt fiziski ierobežojumi, kas apgrūtina viņu dalību noteiktos uzdevuma aspektos. 

Piemēram, ja par saliedēšanas pasākuma galveno tematiku tiks izvēlēta skriešana, kāpšana vai rāpošana, tas var būt problemātiski. Jau atkal jāatgriežas pie iepriekš teiktā – ir labi jāzina sava komanda. 

Kvests, kas varētu mudināt noiet vairākus kilometrus, ne visiem būs pirmā izvēle, bet tomēr vidējam veselīgam darbiniekam ir izdarāma aktivitāte. Ir svarīgi atrast līdzsvaru.

Jāparūpējas par drošības jautājumiem

Atkarībā no uzdevuma rakstura var rasties drošības apsvērumi, kas jāņem vērā. Tās vienmēr ir jāņem vērā kā iespējas.

Piemēram, tā kā kvests notiek ārpus telpām, var rasties tādi apdraudējumi kā strauja satiksme. Ir labi pārzināt lokāciju, kurā norisināsies spēle. Turklāt, ja kvests ir saistīts ar fiziskiem pārbaudījumiem, piemēram, kāpšanu vai rāpošanu, pastāv risks gūt traumas.

Plānot, plānot un vēlreiz plānot

Komunikācija un plānošana ir galvenie veiksmīga komandas saliedēšanas pasākuma atslēgas elementi. Pavirša plānošana var novest pie tā, ka uzdevums ir pārāk grūts vai pārāk viegls. Tas var būt arī pārāk garš vai pārāk īss, vai arī tajā var nebūt ņemti vērā drošības apsvērumi. Kļūdu varianti ir bezgalīgi.

Lai no tā izvairītos, rūpīgi jāplāno pasākums kā tāds, ņemot vērā komandas dalībnieku sagatavotības līmeni un spējas, laika apstākļus un iespējamos apdraudējumus.

Un, kad runa ir par komunikāciju, ir jācenšas sniegt skaidrus norādījumus komandas biedriem pirms uzdevuma sākuma. Jāpārliecinās par to, ka visi zina, kurš ir atbildīgs par katru uzdevumu vai konkrētu pavedienu.

Veicot šos, gandrīz jāsaka drošības, pasākumus, varēsiet palīdzēt nodrošināt, ka arī kvests brīvā dabā būs patīkama un produktīva komandas saliedēšanas pieredze.

Jāatcerās, ka pasākumi ir ne vienīgais veids, kā ietekmēt motivāciju. Var izvēlēties arī pasniegt dāvanas darbiniekiem viņu motivācijas uzlabošanai. Ir vērts reizēm pamainīt stratēģijas, lai redzētu, kas darbojas vislabāk!

Leave a Comment