Mums visiem ir bijusi situācija, kad vēlamies no kaut kā atbrīvoties, bet tad uzreiz iedomājamies: “Bet ja nu man tas kādreiz var noderēt.” Cilvēkiem ir tendence radīt emocionālu pieķeršanos lietām – vai nu tāpēc, ka kāds, kurš mums rūp, to uzdāvināja, vai arī mēs to iegādājāmies ceļojuma laikā. Grāmata ”Love people, use things” (Mīlēt cilvēkus, lietot lietas) palīdzēs tev saprast, ka šīs domas ir normālas un ar laiku tās var pārvarēt.
Par ko ir šī grāmata?
Šajā jaunajā grāmatā ” Love people, use things” Minimālisti Džošua un Raiens padziļināti aplūko ne tikai to, kā atbrīvoties no lietām, bet arī to, kā minimālisms dod iespēju pārvērtēt un izārstēt septiņas būtiskākās attiecības mūsu dzīvē: ar mantām, patiesību, naudu, vērtībām, radošumu, cilvēkiem un pašam ar sevi.
Šajā grāmatā autori vienu nodaļu pēc otras atklāja minimālisma pārbaudītos risinājumus. Grāmatas mērķis nav atsvešināt cilvēkus no mūsdienu pasaules, bet gan parādīt, kā labāk dzīvot tajā. Viņi izmanto gan savu, gan citu cilvēku pieredzi, kurus viņi ir sastapuši savā ceļojumā, lai sniegtu paraugu, kā dzīvot pilnvērtīgāku un jēgpilnāku dzīvi.
Visa stāsta laikā autori uzdod svarīgus jautājumus: Kā iemācīties dzīvot pārliecinoši bez materiālām lietām, par kuru nepieciešamību esam sevi pārliecinājuši? Kā dzīvot mērķtiecīgāku un gandarītāku dzīvi? Kā mēs varam iemācīties mainīt savas prioritātes? Kā mēs varam mainīt savu skatījumu uz sevi?
Kādēļ minimalisms ir svarīgs?
Autori rasksturo minimālismu kā mākslu dzīvot pilnvērtīgāku dzīvi, ja tev pieder mazāk lietu. Mūsdienu pasaule mudina mūs meklēt laimi, piepildījumu un jēgu ar patēriņa palīdzību. Nepārtrauktas reklāmas un sociālās normas mums stāsta, ka noteiktu apģērbu, elektronikas vai citu preču iegāde uzlabos mūsu dzīvi. Taču šie pirkumi sniedz tikai īslaicīgu gandarījumu un maz palīdz uzlabot mūsu pašsajūtu.
Patēriņa dzīvesveids ir daudzu mūsdienu problēmu pamatā. Pārmērīga pirkšana daudziem cilvēkiem rada parādsaistības. Kā arī lietas, ko mēs pērkam, bieži vien netiek izmantotas vai netiek novērtētas. Tās pārblīvē mūsu mājokļus un novērš mūsu uzmanību no pilnvērtīgākām nodarbēm, piemēram, prasmju apguves vai laika pavadīšanas kopā ar mīļajiem.
Par laimi, minimālisms ir šīs problēmas risinājums, un tas palīdzēs pārraut šo apburto loku, atbrīvojoties no visa liekā, kas apgrūtina jūsu dzīvi.
Svarīgākās atziņas no grāmatas
Minimālisti uzskata, ka, kontrolējot savu lietu apjomu un naudas pārvaldību, padziļinās mūsu saikne ar cilvēkiem. Autors atzina, ka minimālisma ceļš ir par to, kā būt patiesiem pret sevi, lai mēs varētu būt godīgi pret draugiem, kolēģiem, ģimeni un nozīmīgiem cilvēkiem. Minimālisti uzsver, ka jaunajām attiecībām ir maz sakara ar to, kā mēs satikāmies, un viss ir saistīts ar to, kāpēc mēs satikāmies un kāpēc mēs kļuvām tuvi: mums ir līdzīgas vērtības.
Lietas – to iegāde, izmaksas un uzglabāšana – galu galā pārņem mūsu dzīvi. Turklāt, dzīvojot ar mazāk lietām, mainās arī mūsu rīcībā esošā nauda, ko varam izmantot ceļošanai vai palīdzībai sabiedrībai. Autori arī izceļ ideju ‘’Lietas, kas mums pieder, neparāda pasaulei to, kas mēs esam, bet diemžēl tās bieži vien izsaka to, kas mēs vēlamies būt.”
Grāmatas negatīvie aspekti
Ja esat sekojuši līdzi Minimālistiem vai skatījušies viņu dokumentālās filmas šī grāmata nesniedz patiesi jaunu informāciju. Tā drīzāk apkopo jau iepriekš izklāstītas idejas. Lasītāji, kas ir jau pazīstami ar Minimālistu darbiem cerēja, ka autori būs veikuši vairāk pētījumu un izstrādājuši vairāk vadlīniju, lai cilvēki uzzinātu par minimālismu. Taču diemžēl tas ir tikai tas pats vecais atkārtojums no viņu stāstījuma.
Šāda pieeja rezultējas minimālisma idejas augstā pārdošanas apjomā. Autori piemin cilvēkus, ar kuriem viņi strādā, un viņu darbus, stāsta par konferencēm un izstādēm. Lasītājs tiek mudināts iegādāties lietas un klausīties papildus materiālus. Tātad, ja grāmata māca atbrīvoties no lietām, kādēļ autori turpina pārdodat tās pašas idejas? Pēc manām domām, šī grāmata rada pretrunas ar zīmola vēstijumu.
Pēdējās pārdomas par grāmatu
Kopumā “Love people, use things” ir interesanta pašpalīdzības grāmata, kas noderēs ikvienam lasītājam, kurus kādreiz ir pārņēmusi vēlme atbrīvoties no liekajām mantām un meklēt to, kas dzīvē patiešām ir svarīgi. Pat tad, ja lasītājs izvēlēsies nepielietot šajā grāmatā atrodamos padomus, tā sniegs citu skatījumu ne tikai uz savām attiecībām, bet arī uz to, kā viņš raugās uz apkārtējo pasauli un uz sevi.
Pēc šīs grāmatas izlasīšanas man ir radusies iedvesma un jaunas idejas par to, kā vislabāk “attīrīt” savu dzīvi. Tas viss nav jādara uzreiz, pietiks arī ar vienu plauktu, atvilktni, vai arī pietiks ar vienu priekšmetu dienā. Kā arī es tagad zinu, ka, pirms kaut ko pērku, patiešām jāapsver, vai šis priekšmets man ir vajadzīgs.
Ja vēlies apgūt arī citus noderīgus padomus, kas palīdzēs uzlabot dzīvi, noteikti aplūko rakstus: Kā atslēgties no ikdienas raizēm un stresa un Klusēšanas retrīts – kas tas ir?