Visi uzņēmumi nav radīti vienādi. Tas, kas var būt normāls nelielam uzņēmumam, var būt dīvains un nepieņemts lielam uzņēmumam. Lemjot par to, kur strādāt, šīs atšķirības ir svarīgi noskaidrot laicīgi – jau izvēloties praksi.
Šis nav gadījums, kad viens ir labāks par otru. Savi plusi un mīnusi ir gan mazajiem, gan lielajiem uzņēmumiem. No darba kultūras līdz ikdienas pienākumiem – šajā rakstā ir apkopotas galvenās atšķirības starp šīm divu veidu darba platformām.
Darba/prakses intervija
Uzņemšana darbā vai praksē lielajos uzņēmumos ir daudz atšķirīgāka, nekā mazajos uzņēmumos. Mazajos uzņēmumos pastāv lielāka iespēja tikt uz vēlamo amatu. Nereti gadās uzreiz tikt kārotajā pozīcijā jau ar pirmo tikšanos jeb interviju. Lielajos uzņēmumos tas var aizņemt daudz ilgāku laiku.
Tikt praksē noteikti ir daudz vienkāršāk, nekā darba amatā. Taču jāņem vērā, ka lielajos uzņēmumos var būt nepieciešamība iziet cauri ne vienai un pat ne divām atlases kārtām. Var gadīties iet uz trijām un pat vairāk intervijām. Jo vairāk kandidāti, jo svarīgāk lielajiem uzņēmumiem izvērtēt labākos.
Mājīga atmosfēra pret strikti profesionālo
Ja strādā lielā uzņēmumā, tad visticamāk tiek iepazīti tikai tie cilvēki ar kuriem tiek strādāts dienu no dienas. Tev ir savi kolēģi un priekšnieki, un par citām uzņēmuma nodaļām un darbiniekiem maz kas ir zināms. Mazos uzņēmumos situācija ir citādāka.
Mazā uzņēmumā pastāv lielāka iespēja ar saviem kolēģiem satuvināties un veidot personiskākas attiecības. Strādājot mazā uzņēmumā, tu noteikti pazīsi arī vairāku amatu pārstāvjus – no administratores līdz grāmatvedei un līdz priekšniekiem.
Tas var būt gan labi, gan slikti. Ja esat uz viena viļņa un darba vidē domstarpības neveidojas, tad darba biedri var būt kā otrā ģimene. Savukārt, ja rodas domstarpības, tad nav telpas, kur pavisam no tā patverties, kas atkal būtu pieejams lielā uzņēmumā. Lielajos uzņēmumos ir pieņemts vairāk domāt par savu karjeru un izaugsmi, nevis personīgajām attiecībām.
Iespēja pagozēties citos amatos
Lielajos uzņēmumos ir lielāka iespēja karjeras izaugsmei. Uzsākot praksi, ja tev darbs patiks un tu patiksi darbam, tad visticamāk tev radīsies iespēja kāpt pa karjeras kāpnēm uz augšu. Savukārt mazajos uzņēmumos nereti ir iespēja izmēģināt dažādus amatus.
Ne vienmēr, tomēr nenoliedzami ir manīts, ka mazajos uzņēmumos parastais darbinieks nereti valkā vairāk par vienu cepuri – t.i. pārvalda dažādus amatus. Varbūt tavs galvenais amats ir komunikācija ar klientiem, kas var novest arī pie budžeta plānošanas, grāmatvedības, organizācijas u.c. amatiem.
Tā ir visai laba iespēja ieraudzīt kopbildi par to, kā norit uzņēmuma darbība.
Darba apstākļi
Mazajiem uzņēmumiem parasti ir mazāk noteikumu un tādējādi lielāka elastība attiecībā uz darba dzīves līdzsvaru, ko tie piedāvā. Viņi zina, ka nevar nodrošināt tās pašas priekšrocības, ko lielie uzņēmumi. Tieši tāpēc mazie uzņēmumi bieži vien parūpēsies par to, lai darba apstākļi būtu patiešām labi.
No lieliem uzņēmumiem jau atkal var sagaidīt profesionalitāti un striktāku darba režīmu. Visticamāk daudz biežāk ir jāatskaitās par padarīto, par prombūtnes stundām, vienmēr jāseko grafikam un jābūt laicīgi. Mazajos uzņēmumos šīs lietas var būt arī fleksiblākas.
Iespēja izmainīt pasauli
Protams, ka ne visi mēs spējam mainīt pasauli. Taču nav noslēpums, ka daudzi uzsāk savu karjeru nevis naudas, bet izmaiņu vadīti. Ja rodas vēlme izmainīt kādu situāciju, kas tev pašam ir ļoti svarīga, ir daudz lielāka iespēja to paveikt mazā uzņēmumā, nekā lielā.
Ja tiek panāktas pozitīvas pārmaiņas mazā uzņēmumā, tad var arī domāt par lielākiem sapņiem un pārmaiņām. Nereti tieši mazajiem uzņēmumiem ir lielāka autoritāte un iespēja mainīt vērtības. Lielajiem uzņēmumiem tas ir pavisam citādāks un daudz sarežģītāks process, uz ko ne visi ir gatavi.
Pārmaiņas sākas no tevis paša. Izvēlies savu prakses vietu rūpīgi – un ņem vērā, ka tur vari nākotnē arī strādāt!
Labas prakses vietas vari pameklēt mājaslapā Prakse.lv.
Vairāk vari izlasīt rakstā Par darba meklēšanu.
Lai izdodas!