Darba zaudēšana – ieteikumi kā saglabāt motivāciju jauna darba meklēšanas procesā

Darba zaudēšana nekad nav patīkams vai gaidīts notikums. Protams, mēdz būt situācijas, kad šāds pavērsiens ir vairāk vai mazāk iepriekš paredzams. Tomēr tad, kad tas patiešām notiek, darba zaudētājs visdrīzāk jutīsies tā, it kā zem kājām būtu pazudis pamats.

darba zaudēšana

Darba zaudēšana nekad nav patīkams vai gaidīts notikums. Protams, mēdz būt situācijas, kad šāds pavērsiens ir vairāk vai mazāk iepriekš paredzams. Tomēr tad, kad tas patiešām notiek, darba zaudētājs visdrīzāk jutīsies tā, it kā zem kājām būtu pazudis pamats.

Neatsverams atbalsts

Ļoti svarīgs ir ģimenes un draugu atbalsts – gan morālais atbalsts, gan apkārtējo sniegtā drošības sajūta par to, ka netiksi viens atstāts nelaimē. Lai gan, iespējams, darbu zaudējošā pirmais instinkts būtu noslēpties – šis ir īstais brīdis būt aktīvam un atvērtam pret apkārtējo pasauli.

Motivācijas saglabāšana

Jauna diena, bet darba piedāvājumi tie paši, kas vakar. Telefons klusē, e-pastā jaunu ziņu nav. Darba meklēšanas process nereti var būt patiesi nogurdinošs, kā rezultātā ir viegli zaudēt motivāciju.

Lūk, pāris padomi, kas šo procesu var padarīt veiksmīgāku.

Pieņem situāciju tādu, kāda tā ir

Ir svarīgi pieņemt situāciju tādu, kāda tā ir un pielāgoties tai. Situācijas pieņemšana tāda, kāda tā ir, rada mieru, ienes prātā stabilitāti.

Lai sevi motivētu, nav nekā spēcīga kā pareizā attieksme. Mēs nevaram izvēlēties vai kontrolēt apstākļus, bet paši nosakām savu attieksmi pret tiem.

Ieklausies sevī

Ir laiks ieklausīties sevī un saprast, ko tu īsti vēlies. Atbildi sev godīgi, ko vēlies pašreizējā brīdī. Izpēti savas intereses un spējas.

Lai gan darba zaudēšana ir saistīta ar stresu un nedrošību, to iespējams uztvert arī pozitīvi – varbūt tiešām pienācis laiks kaut ko dzīvē mainīt. Šis ir brīdis nopietni pārdomāt, ar ko vēlies dzīvē nodarboties – vai gribi atrast tādu pašu amatu citā uzņēmumā, vai tomēr mainīt profilu un uzsākt ko pavisam citu.

Izveido atbalsta komandu

Ir būtiski apzināt savu sociālo telpu – runāt ar radiem, draugiem un paziņām, un atklāti visiem stāstīt par to, ka esi jauna darba meklējumos, minot nozari un savas prasmes.

Varbūt tavu paziņu lokā atradīsies kāds, kura uzņēmumā šobrīd nepieciešams jauns darbinieks. Piemērots darbs var Tevi atrast visnegaidītākajā brīdī.

Esi godīgs pret sevi

Ja ilgstoši jau meklē darbu, noteikti pārskati savas vēlmes attiecībā uz darbu. Apzinies savas stiprās puses, saproti, ko vari uzlabot, kā arī novērtē sevi kritiski.

Iespējams, ka konstruktīvu kritiku sniegs labs draugs vai bijušais kolēģis, ar kuru Tev ir labas attiecības. Šāds viedoklis no malas var palīdzēt saprast reālo situāciju un apzināties savas spējas.

Tāpat padomā par vēlamo atalgojumu. Prasībām ir jābūt samērīgām un atbilstošām darba tirgum un Tavai pieredzei. Piemēram, vērtīgu informāciju par atalgojumu nozarē var sniegt Algas.lv.

Nosaki mērķus

Mērķu uzlikšana uz papīra palīdz vairāk piedomāt pie tā, ko tiešām vēlies atrast un ko esi gatavs darīt, lai atrastu jaunu darbu.Nosaki, cik stundas nedēļā veltīsi darba meklēšanai, uzraksti sev svarīgākos kritērijus, kuriem jābūt iekļautiem darba piedāvājumā. Plānotājā sastādi darāmo darbu sarakstu un pieturies pie tā.


Mērķi var būt lielāki un mazāki, bet galvenais, lai tie ir izpildāmi, reāli un sasniedzami.

Ievēro ierasto darbdienas režīmu

Darba meklēšana ir Tavs pašreizējais darbs. Neļaujies kārdinājumam gulēt līdz pusdienlaikam. Tā vietā ievēro grafiku, lai saglabātu mērķtiecību un produktivitāti.

Neaizmirsti par sevi

Tagad, kad darba meklēšana ir kļuvusi par tavu “pilna laika darbu”, neaizmirst par sevi, jo tu, tava garīgā un fiziskā veselība ir svarīgāki par tavu karjeru. Tava vēlme darboties būs vislabākajā kārtībā tad, ja jutīsies labi gan garīgi, gan fiziski. Ir svarīgi kārtīgi izgulēties, ieturēt sabalansētu uzturu un visādi citādi uzturēt veselīgu dzīvesveidu, tāpat neaizmirstot par atpūtas mirkļiem.

Paņem brīvdienu

No malas varētu likties, ka statuss “bezdarbnieks” iet kopsolī ar frāzi “nedarīt neko”, tomēr bieži vien tas ir maldīgs priekšstats.


Ja potenciālais darba ņēmējs patiesi vēlas atrast darbu, tad ar darba meklēšanu saistītas aktivitātes tiek darītas gandrīz katru dienu. Tas bieži vien veicina nogurumu un neticību sev un savām spējām, kā rezultātā darba meklētājs koncentrējas uz jebkāda darba atrašanu, nevis turpina meklēt sev atbilstošāko.


Pāris brīvu dienu no darba meklēšanas, nāks tikai par labu, jo ļaus restartēties un sakopot domas, kā arī paskatīties uz izdarīto no malas.

Nešaubies – īstā iespēja atradīsies!

Iedvesmu atrodi rakstā Par darba meklēšanu.

Leave a Comment