Ieskats Rīgas Tehniskajā universitātē

Rīgas Tehniskā universitāte ir viena no lielākajām un atzītākajām Latvijas augstskolām. Šajā rakstā gūsti ieskatu šajā universitātē.

rīgas tehniskā universitāte

Rīgas Tehniskā universitāte jeb RTU ir viena no pieprasītākajām Latvijas universitātēm. Universitāte piedāvā četra līmeņa studijas – koledžas, bakalaura, maģistra un doktora līmeņus. RTU absolventi ir vieni no pieprasītākajiem darba tirgū.

Rīgas Tehniskā universitātē daudzpusīgi pārstāvētas eksakstās nozares, taču universitāte neapstājas tikai pie tām. Skola piedāvā deviņas fakultātes ar vairākām apakšprogrammām. RTU ir arī filiāles ārpus Rīgas – Cēsīs, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī.

Raksts sastāv no sekojošām sadaļām:

Rīgas Tehniskās universitātes vēsture

Rīgas Tehniskās universitātes pirmsākumi meklējami jau Krievijas impērijas laikos. 19. gadsimtā tika atklāts Rīgas Politehnikums. Tolaik tā bija privāta augstkola, kura sastāvēja no sešām nodaļām: Mehānikas, Lauksaimniecības, Tirdzniecības, Inžnierzinātņu, Ķīmijas un Arhitektūras. Īsu posmu pastāvēja arī Mērniecības nodaļa. Tolaik studēja tikai vīrieši, un mācību viela tika apgūta vācu valodā. Rīgas Politehnikums pastāvēja no 1862. līdz 1896. gadam.

Nākamais posms bija Rīgas Politehniskais institūts, kas darbojās līdz 1919. gadam. Šajā posmā mācības norisinājās krievu valodā. Tā kļuva par Krievijas impērijas oficiālo augstkolu. Pirmā pasaules kara laikā insitūts tika pārcelts uz Maskavu.

Latvijai iegūstot neatkarību, protams, notika pārmaiņas arī augstkolā. 1919. gada sākumā tika izveidota Latvijas Augstskola, kurā bija deviņas fakultātes. Pirmo reizi mācības notika nevis vācu vai krievu, bet latviešu valodā. 1923. gadā tika mainīts nosaukums. Latvijas Augstskola pārtapa Latvijas Universitātē.

Atkal mainoties politiskajai situācijai, 1958. gadā tika atjaunots Rīgas Politehniskais institūts. Šajā posmā tika izveidotas vairākas jaunas fakultātes, piemēram, Arhitektūras un celtniecības fakultāte. Politehniskajā institūtā varēja studēt gan dienas, gan vakara un neklātienes nodaļās. Šoreiz mācības norisinājās gan latviešu, gan krievu valodā.

Savu beidzamo nosaukumu – Rīgas Tehniskā universitāte – augstskola ieguva 1990. gada martā. Universitātē tiek nodrošinātas Eiropas Savienības prasībām atbilstoša akadēmiskā un augstākā profesionālā izglītība. Studiju programmas ir izgājušas starptautisko ekspertīzi, kā arī ir oficiāli akreditētas. Universitātē ir pieejamas deviņas mūsdienīgas un pieprasītas studiju fakultātes, par kurām vari izlasīt nākamajā raksta sadaļā.

Rīgas Tehniskās universitātes fakultātes

RTU pieejamas deviņas fakultātes. Tās ir:

 • Arhitektūras fakultāte
 • Būvniecības inženierzinātņu fakultāte
 • Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultāte
 • Elektronikas un telekomunikāciju fakultāte
 • Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultāte
 • E-studiju tehnoloģiju un humanitāro zinātņu fakultāte
 • Inženierekonomikas un vadības fakultāte
 • Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultāte
 • Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultāte

Papildus deviņām fakultātēm, RTU ir izveidojusi arī Rīgas Biznesa skolu. Katrai programmai ir gan budžeta, gan maksas vietas. Ir vairākas studiju programmas, kur iespējams studēt nepilna laika grupā. Rīgas Tehniskā universitāte sadarbojas arī ar Latvijas Kultūras akadēmiju. Kopā ir radīta studiju programma “Radošās industrijas” gan bakalaura, gan maģistra līmenī.

Lai gan lielākā daļa programmu ir saistītas ar STEM nozari, savu vietu RTU var atrast arī tie, kuriem tuvāks ir humanitārais novirziens. Piemēram, tādas programmas kā “Tehniskā tulkošana” un “Digitālās humanitārās zinātnes”.

Rīgas Tehniskās universitātes dienesta viesnīcas

Tiem, kuri vēlas studēt RTU, bet nedzīvo Rīgā, nav jāraizējas. Rīgas Tehniskā universitāte piedāvā apmesties kādā no septiņām dienesta viesnīcām. Tās atrodas dažādās Rīgas lokācijās, tāpēc katrs students var izvēlēties sev piemērotāko variantu. Īres maksu ietekmē gan istabas veids, gan atrašanās vieta.  Kopumā īres maksa variē no 95 eiro līdz 390 eiro (pašmāju studentiem) un 430 eiro (ārzemju studentiem).

RTU dienesta viesnīcas:

Sīkāku informāciju par katru no dienesta viesnīcām un foto attēlus meklē universitātes oficiālajā mājaslapā.

Atsauksme no Rīgas Tehniskās universitātes absolventa Mārtiņa

universitātes absolventi RTU diploms
 • Kāpēc no visām Latvijas universitātēm devi priekšroku RTU?

Jau vidusskolā zināju, ka gribu studēt IT jomā. Lai gan studēt šajā nozarē var daudzās augstskolās, izvēlējos RTU, jo biju dzirdējis labas atsauksmes no paziņām. Man bija svarīgi arī tas, ka RTU ir viena no atzītākajām vietām, kur iegūt augstāko izglītību, kā arī tas, ka bija iespēja tikt budžeta grupā.

 • Ko studēji un vai esi apmierināts ar studiju programmu?

Rīgas Tehniskajā universitātē studēju IT – datortehniku un automātiku. Kopumā esmu apmierināts ar savu izvēli, lai gan, protams, vienmēr būs lietas, kas varētu tikt uzlabotas. Pēc studijām arī atradu darbu saistītā nozarē.

 • Kā vērtē universitātes sniegtās iespējas pavadīt laiku pēc lekcijām? 

Iespējas ir dažādas. Liels pluss ir tāds, ka universitātei ir savs sporta centrs, tenisa korti, peldbaseins. Tā bija forša iespēja pēc garajām lekcijām padarīt kaut ko aktīvu un izkustēties. Pats gan negāju, bet tiku informēts arī par tādām aktivitātēm kā tautu dejas, koris, teātris, instrumentālais ansamblis. Katrā ziņā domāju, ka ikvienam studentam bija iespēja atrast kaut ko sev sirdij tuvāku, ja vien bija tāda vēlme.

 •  Vai izmanto iespēju dzīvot universitātes dienesta viesnīcā?

Jā, izmantoju, jo ierados studēt no citas pilsētas. Jaunajiem studentiem ieteiktu kārtīgi aplūkot visas pieejamās dienesta viesnīcas, jo tās savā starpā atšķiras.

 • Kas, tavuprāt, ir šīs universitātes lielākais pluss?

Domāju, ka lielākais pluss ir tāds, ka RTU piedāvā dažādas aktuālas programmas. Tāpat ir daudz darba devēju, kas atzinīgi vērtē RTU absolventus, kas var vēlāk palīdzēt laba darba atrašanā.

Ceram, ka tev noderēja šis raksts. Ja vēlies uzzināt vairāk par citām augstskolām, izlasi rakstu par Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņu universitāti.

Leave a Comment