Kāda ir pievienotā vērtība no Erasmus + Youth Exchange

Erasmus + Youth Exchange projekti ir neaizmirstams piedzīvojums un lieliska pieredze, kuru nedrīkst palaist garām.

Erasmus + Youth Exchange

Iespējams esi dzirdējis par Erasmus + Youth Exchange programmu. Iespējams esi pieteicies uz kādu projektu, bet nezini ko sagaidīt. Varbūt plāno pieteikties kādam no projektiem, bet nezini vai tas ir tā vērts.

Šajā rakstā esmu padalījusies ar iemesliem, kāpēc ar nepacietību gaidu jau nākamo Erasmus + Youth Exchange projektu un kāpēc tie ir tik īpaši.

Kas ir Erasmus + Youth Exchange

Erasmus + Youth Echange ir apmaiņas programma. Šie projekti lielākoties norisinās 7 – 10 dienas. To laikā dažādi jaunieši no dažādām valstīm satiekas vienā vietā un visu projektu laiku dzīvo kopā, lai dalītos ar savu pieredzi un zināšanām par kādu konkrētu tēmu.
Projekta laikā jaunieši caur neformāliem mācīšanās paņēmieniem, kā meistarklasēm, diskusijām, vingrinājumiem un citām aktivitātēm iegūst zināšanas un praktiskas iemaņas par kādu aktuālu tēmu.

Projektu tēmas var būt dažādas. Par mentālo veselību, diskrimināciju, par deju, vides problēmām un daudz citām tēmām, kas šķiet aktuālas jauniešu vidū. Kā arī vieta, valsts un pilsēta, kur norisinās projekts var atšķirties. Projekti var norisināties kādā no Eiropas savienībā esošajām valstīm vai pat citā kontinentā.

Starpkultūras apmaiņa. Cilvēki

Projekta ietvaros ir iespēja satikt dažādus cilvēkus no dažādām valstīm un uzzināt vairāk par viņu kultūru, situāciju un attieksmi par konkrēto tematu. Tā ir projektu galvenā doma.

Dažreiz pat gadās projektu laikā satuvināties un kļūt par labākajiem draugiem. Ne vienmēr izdodas saglabāt kontaktu ar viņiem. Tomēr nākamreiz apmeklējot kādu valsti, ir kāds, pie kura aizbraukt. Kāds kurš var izrādīt savas mīļākās vietas un pastāstīt ko tādu, ko nebūtu uzzinājis kā vienkāršs tūrists.

Veidojas kontakti dažādās Eiropas vietās. Tas ir ļoti vērtīgi.

Starpkultūras apmaiņa

Jaunas zināšanas

Katram projektam ir kāda noteikta tematika, par kuru norisināsies aktivitātes un meistarklases. To laikā ir izdevība iegūt teorētiskās un praktiskās zināšanas. Jauniešiem ir iespēja dalīties savā pieredzē un iespējams pat palīdzēt viens otram, paplašinot redzes loku.

Pirmajā Erasmus + Youth Exchange projektā, kurā piedalījos, tēma bija mentālā veselība. Meistarklašu un diskusiju laikā uzzināju, ka ir valstis, kur par mentālo veselību netiek runāts. Tā tiek uztverta par muļķību.

Projekta laikā uzzināju vērtīgas lietas par to, kā citi uzlabo savu mentālo veselību. Tas man bija liels ieguvums. Es joprojām pielietoju iemaņas, ko apguvu no meistarklasēm.

Kulturālā pieredze. Ceļojums

Piedaloties apmaiņas programmā ir izdevība apskatīt citu valsti, uzzināt vairāk par viņu kultūru. Ir iespēja, ka projektā tiek veltīta diena, kad apskatīt pilsētu. Kā arī iegādāties biļetes uz projektiem dienu vai divas pirms, vai pēc. Tomēr tas viss atkarīgs no projekta un organizācijas. Tomēr, ja ir iespēja ierasties pilsētā savlaicīgi vai aizbraukt vēlāk, tad tā ir jāizmanto.

Tādā ziņā ieteiktu iegādāties biļetes tā, lai būtu iespējams apskatīt pilsētu, valsti pēc projekta. Kāpēc tieši pēc? Jo ir liela iespēja, ka sadraudzēsies ar kādu vietējo no projekta, kurš labprāt izrādīs pilsētu. Tā ir izdevība apskatīt vietas, kuras kā tūrists nemaz nebūtu iedomājies un pavadīt vairāk laika ar jaunajiem draugiem.

Starpkultūras apmaiņa, kulturālā pieredze

Ballīte

Vairāki jaunieši, vairākas dienas dzīvo kopā, vienā vietā. Lielākoties tas norāda uz jautrību.

Pārsvarā Youth Exchange projektos ir ”cultural night”, kas ir kultūras vakars. Tā laikā kāda no projektā iesaistītajām valstīm pastāsta vairāk par savu valsti un padalās ar tās gardumiem, tradicionālajiem ēdieniem un dzērieniem, kas tiek sagatavoti iepriekš.

Kas notiek vēlāk ir atkarīgs no kompānijas, jauniešu vēlmēm un organizācijas. Dejas, mūzika un sarunas. Iespēja brīnišķīgi pavadīt laiku. Tuvāk iepazīt projekta dalībniekus un iegūtu jaunus draugus.

Valoda

Valodas zināšanas bieži vien ir viens no lielākajiem šķēršļiem, kāpēc jaunieši izvēlās labāk nepiedalīties šajos projektos. Tomēr nevajadzētu.

Uz projektiem brauc dažādi cilvēki, ar dažāda līmeņa valodas prasmēm. Galvenais, ka saproti, ko saka un citi saprot tevi. Tālāk nav vairs ko uztraukties.

Erasmus + ir tikai vēl viena iespēja uzlabot savas valodas prasmes.

Youth Exchange projekti Latvijā

Iespējams sākumā izvēlēsies projektu pēc valsts. Lai tas vairāk ir kā ceļojums, jo tomēr biļetes ir par brīvu. Bet arī te pat Latvijā ir ļoti forši projekti.

Ja atrodi kādu projektu ar sev saistošu tēmu, kas ir tuvumā vai nešķiet īpaši interesanta, skaista vieta, tā pat piesakies.

Es biju uz projektu Liepājā. Rudens laikā. Tas bija viens no foršākajiem piedzīvojumiem. Pie mums uz Latviju bija sabraukuši brīnišķīgi cilvēki no Spānijas, Itālijas, Horvātijas, Zimbabves un daudz citām valstīm. Vēl pēc projekta man bija iespēja saviem jaunajiem draugiem izrādīt Rīgu un vairāk iepazīstināt ar Latviju.

Youth Exchange projekts Latvijā

Erasmus + Youth Exchange projekti ir lieliska pieredze, piedzīvojums, ko iespējams atcerēties vēl ilgi. Tie mēdz būt tik dažādi. Katrā projektā cilvēki, tematika, vieta, meistarklases un organizācija atšķiras. Šī ir viena no tām izdevībām, kas jāizmanto, kamēr vēl skaities jaunietis.

Tāpēc nav ko šaubīties. Ir jāatrod kāds sev tīkams, piemērots projekts un jāpiesakās. Sāksi ar vienu projektu un tā laikā jau gribēsi pieteiksies nākamajam.

Lai izdodas būt dalībniekam kādā Erasmus + Youth Exchange projektā un labi pavadīt laiku!

Leave a Comment