40 gadnieku krīze

Šajā stāstā uzzini nedaudz vairāk par to, kas tad ir tā sauktā 40 gadnieku krīze un kā ar to cīnīties.

40 gadnieku krīze

Jo vecāki mēs paliekam, jo vairāk izvairāmies no dzimšanas dienām – jo īpaši no apaļām jubilejām, kas sākas pēc 20 gadu sasniegšanas. Tuvojoties 30. dzimšanas dienai, šķiet, ka nu jau klāt piezogas vecums, taču tās ir tīrās muļķības. Visi šie ir tikai skaitļi, lai arī katrs sabiedrībā to pieņem pēc sava prāta. Tā arī ir izveidojusies 40 gadnieku krīze, kas daudziem nav sveša.

40 gadu slieksnis ilgu laiku ir ticis uzskatīts par aptuveno pusmūžu. Lai arī šobrīd dzīves ilgums ir krietni pieaudzis un cilvēks tiek uzskatīts par jaunu arī savos 50 gados, tieši 40 gadu slieksnis ir tas, kas daudziem no mums liek domāt par dzīves laikā padarīto.

Šajā stāstā uzzini nedaudz vairāk par to, kas tad ir tā sauktā 40 gadnieku krīze un kā ar to cīnīties.

40 gadnieku krīze – identitātes noteikšana

Cilvēka smadzenes ir ieprogrammētas tā, lai tās vienmēr sapņotu par to, kāda realitāte ir šobrīd un kāda tā varētu būt. Dzīves laikā ne vienu reizi vien mums katram ir nācies sastapties ar sava veida garīgo krīzi, kad meklējam savu identitāti. Kas mēs esam? Kāds ir mūsu dzīves mērķis? 

Pirmā šāda rakstura krīze mūsdienās piemeklē jauniešus neilgi pēc vidusskolas un varbūt pat universitātes pabeigšanas. Ir aktuāla savas identitātes meklēšana un saprašana, kā nonākt pie velamā rezultāta. Priekšā ir tik daudz nezināmā, kas sagādā lielu spiedienu.

Līdzīgas pārdomas rodas ap 40 un 50 gadu vecumu. Nepārvarama vēlme kaut ko pamainīt, atskatoties uz nodzīvoto dzīvi un prātojot, vai visi pieņemtie lēmumi ir bijuši veiksmīgākie. Un tas viss jau atkal mūs noved pie identitātes krīzes – vai jaunībā tā ir tikusi pareizi atrasta. Šis mūs arī noved pie tā saucamās 40 gadnieku krīzes.

40 gadnieku krīze

Identitātes krīzes pazīmes

Balstoties uz rakstu Mens 40th birthday – how far until midlife crisis un tajā apkopoto informāciju par identitātes krīzi, tai ir vairākas pazīmes.

Vīriešu veselības forums ir nācis klajā ar paziņojumu, ka pusmūža krīze ir pretrunīgs sindroms. Psihologi uzskata, ka tas lielākoties ietekmē vīriešu vecumā sākot ar 30 līdz aptuveni 50 gadiem. Daži uzskata, ka tas ir saistīts ar psiholoģiskiem aspektiem, kamēr ciit apgalvo, ka īstā vaina ir hormonu maiņā. 

Lūk, arī apkopojums par biežāk sastopamajiem simptomiem.

Dzīve autopilotā

Kontroles sajūtas trūkums var likt reizēm pamatīgi dzīvot autopilotā. Viena no krīzes pazīmēm ir turpināt veikt tos pašus ikdienas uzdevumus un pienākumus, jo tie ir jāpadara. Ne tāpēc, ka tie vairs sagādā pašam prieku, gandarījumu un piepildījuma sajūtu.

Spēja strauji pamest iesākto

Tā kā tu vairs nejūties laimīgs vai apmierināts, tas var novest pie vēlmes aiziet no dzīves, ko esi  izveidojis. Pēkšņas lielas dzīves pārmaiņas noteikti ir tā vērtas, lai pajautātu sev, no kurienes radusies šī vajadzība pamest iesākto.

Apātija un depresija

Viena no pirmajām pazīmēm, kas jāmeklē, ir apātijas vai depresijas sajūta. Šķiet, ka nekam vairs nav jēgas vai tam nav pievienota nozīme, vērtība. Var šķist, ka dzīve vienkārši tuvojas un iet uz priekšu savā tempā, atstājot tevi pašu bez kontroles pār to.

Laika trūkuma apziņa

Doma par to, ka pulkstenis tikšķ ātrāk un ātrāk, var būt viens no pusmūža krīzes iemesliem. Tāda sajūta, ka laiks iet uz beigām un dzīve ir jāuztver nopietnāk. Tas var novest pie tā, ka nejūties apmierināts ar ikdienas dzīvi, kuru pašlaik dzīvo.

Straujas ikdienas pārmaiņas

Darba pamešana var būt viena no krasām izmaiņām, taču tās var arī izskatīties savādāk. Pusmūža krīze liek mums vēlēties kaut ko mainīt ikdienas dzīvē, kas ne vienmēr ir slikti, ja vien tam nav jēgas.

Jēgpilnības trūkums

Atgriežoties pie identitātes krīzes un jēgas – mērķtiecības trūkums ir viena no pusmūža krīzes pazīmēm. Tu, iespējams, neesi pārliecināts, ka šai pasaulei joprojām vari pievienot kaut ko. Šo mērķa trūkumu var būt patiešām grūti pārvarēt, taču tas ir iespējams.

Veidi, kā pārvarēt pusmūža krīzi

40 gadnieku krīze

Galu galā no vecuma nav jābaidās, jo tā ir neizbēgama dzīves sastāvdaļa. Varbūt tā ir visa biedējošākā daļa, taču mēs nevaram neko īsti darīt, kā vien pieņemt to un maksimāli izmantot katru dzīves sniegto situāciju. 

Viena no pārvarēšanas stratēģijām, no kā aicinām nebaidīties, ir pārmaiņu veikšana. Nav slikti apzināties, ka alksti kaut kādas pārmaiņas savā ikdienas rutīnā.

Un ir tik daudz lietu, ko var mainīt, pat vismazākās no tām var būt nozīmīgas:

  • Velti vairāk laika savai ģimenei,
  • Brauci ceļojumos daudz biežāk,
  • Pamaini ierastās brokastis,
  • Izmēģini meditāciju,
  • Veic mediju detoksu,
  • Izmēģini kādu radošāku hobiju,
  • Sajūti saikni ar dabu, dodies uz kempingu,
  • Parunājies ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem utt.

Atrodi to, kas piepilda tavu sirdi ar prieku, un dari to biežāk!

Lai iedvesmotos, izlasi kādu no mūsu stāstiem – Tava miera osta Floaty vai Kā Swarovski kļuva par pasaulē pieprasītāko kristālu zīmolu.

Leave a Comment