Kažokādas industrija un alternatīvas

Šajā rakstā uzzini vairāk par to, kas patiesībā slēpjas aiz veikalā tirgotajiem kažokiem un kādas ir mūsdienu izcilās alternatīvas.

kažokādas

Kažokādu valkāšanu cilvēks ir sācis ar mērķi sasildīties bargu ziemu laikā, savukārt jau drīz vien cilvēces attīstības gaitā kažokādas kļuvušas par bagātības un statusa simbolu. Mūsdienās klajā ir nākusi kažokādu patiesā cena un nežēlība, kas aiz tā slēpjas. Tāpēc ar katru dienu kažokādu industrija piedzīvo

Šajā rakstā uzzini vairāk par to, kas patiesībā slēpjas aiz veikalā tirgotajiem kažokiem un kādas ir mūsdienu izcilās alternatīvas.

Nāvīga industrija

Katru gadu to kažokādas dēļ tiek audzēti un nogalināti aptuveni 100 miljoni dzīvnieku. Vairāk nekā 95% visā pasaulē pārdoto kažokādu nāk tieši no lauksaimniecības dzīvniekiem, piemēram, ūdelēm, lapsām, jenotsuņiem, trušiem un šinšillām. 

Kažokādu rūpnīcu fermās dzīvnieki visu savu dzīvi pavada pavisam šauros būros, tādējādi liedzot iespēju iesaistīties jebkādas dabiskās uzvedības aktivitātēs – skriet, kustēties, medīt, sajust sauli uz sava kažociņa. 

Jāpiebilst, ka plēsīgo dzīvnieku turēšana mazos būros rada nopietnas dzīvnieku labturības problēmas. Piemēram, dzīvnieki bieži vien paši nodara sev pāri un rezultātā tiek pie inficētām brūcēm.

kažokādas ūdeles

Kažokādu protesti un lēnā evolūcija

20. gadsimta sākumā vairāki uzņēmumi sāka ražot mākslīgas kažokādas – galvenokārt tāpēc, lai samazinātu milzu izmaksas, kas jāiegulda īstās kažokādās. Mākslīgās kažokādas izgatavoja, izmantojot īpašu audumu, ko vairāk izmanto samta izgatavošanai. 

Pēc tam, kad kara laikā kažokādām tika uzlikts nodoklis, tauta kļuva vai traka pēc mākslīgajām kažokādām. Pieprasījums pieauga tik daudz, ka dažiem īstu kažokādu uzņēmumiem nācās uz laiku slēgt darbību.

Jau 60. gadu laikā tas kļuva par ko vairāk kā vienkārši lētāku dzīvnieku kažokādu alternatīvu. Parādījās protesti pet apdraudēto dzīvnieku sugu izmantošanu kažokādām. Līdz 70. gadiem dzīvnieku aizsardzības biedrībām pievienojās ar sabiedrībā zināmi cilvēki. 

Līdz 20. gadsimta 60. gadu vidum tas kļuva vairāk nekā tikai lētāka alternatīva īstai dzīvnieku kažokādai. Audubon biedrības biedri sāka protestēt pret apdraudēto sugu izmantošanu. Līdz 1970. gadiem kustībai pievienojās populāras slavenības. Mērija Tailere Mūra (Mary Tyler Moore), Dorisa Deija (Doris Day) un Endžija Dikensone (Angie Dickenson) runāja par šo tēmu iekš New York Times.

“Dzīvnieka nogalināšana, lai radītu kažoku, ir grēks. Sieviete iegūst statusu, ja viņa atsakās atzīt, ka velk mugurā kaut ko nogalinātu. Tad viņa ir patiesi skaista…”

Doris Day
kažokādas lapsa

Pasaulslaveni dizaineri atsakās izmantot kažokādas

Mūsdienās dzīvnieku atbalstītāji ir mērāmi miljonos cilvēku visā pasaulē. Ar vien vairāk cilvēku sāk uzzināt par dzīvnieku šausmu pilno izmantošanu kažokādu ražošanā. Piemēram, viena no Amerikas lielākajām dzīvnieku tiesības bezpeļņas organizācijām PETA visā pasaulē pulcē aptuveni 9 miljonus atbalstītāju. 

Pēdējo gadu laikā arī tādi pasaulē slaveni dizaineru zīmoli kā Gucci, Versace, Givenchy un Michael Kors atsakās izmantot īstu kažokādu modes radīšanā. 

“Īstas kažokādas? Es esmu ārā no tā. Es nevēlos nogalināt dzīvniekus, lai radītu modi. Tas nešķiet pareizi. ”

Donatella Versace

Dzīvnieku raksti kā alternatīva kažokādām

Cilvēku prestižs un statuss sabiedrībā pirms tūkstošiem gadu izpaudās ne tikai ar kažokādām, bet arī ar konkrētiem dzīvnieku rakstiem. Piemēram, leoparda kažokādas tikuši uzskatītas par elegantām un bagātību apzīmējošām. Tajās tērpās neskaitāmas Ēģiptes dievietes. 

Mūsdienās leoparda un citu dzīvnieku raksti itin bieži parādās apģērbos un aksesuāros. Rakstā Leopard raksts – tā modes vēsture var izlasīt vairāk par to, kādiem modes viļņiem leopard print raksts ir izgājis cauri. Vienu brīdi tas ticis uzskatīts par elegantu un sievišķīgu, citā brīdī jau bezgaumīgu un vulgāru.

leopard print mode

Jebkurā gadījumā dzīvnieku raksti ir lieliska alternatīva īstu dzīvnieku kažoku izmantošanā. Lai arī daudzi dizaineri ir atteikušies no dzīvnieku kažoku izmantošanas, tas neliedz viņiem joprojām izmantot dzīvnieku rakstus savos garadarbos. 

Stilīgas somiņas ar leoparda rakstu, josta ar čūskādas motīviem vai stilīgas mākslīgās zebras ādas bikses. Tas viss joprojām ir iespējams. Un galu galā – mode joprojām tiek veidota un dzīvnieki arī paliek dzīvi!

Esam sarakstījuši arī citus attīstības rakstus – par dažādiem uzņēmumiem. Piemēram, raksts Kaņepju valstība Latvijas laukos Obelisk Farm stāsta par veiksmīgu pašmāju uzņēmumu kaņepju ražošanā.

Leave a Comment