Ko nozīmē būt kosmonautam

Šajā rakstā uzzini vairāk par to, ko nozīmē būt kosmonautam. Vai patiešām tas ir tik vienkārši, kā varētu likties bērnībā, vai arī tik sarežģīti, kā šķiet esot pieaugušam?

Ko nozīmē būt kosmonautam

Bērnībā mums katram prātā bija vien dažas no populārākajām profesijām, kuru lomās mēs pieauguši vēlējāmies nokļūt. To starpā vairums bērniem lielākais sapnis bija kļūt par kosmonautu. Taču ko nozīmē būt kosmonautam – vai tiešām tas ir tik vienkārši, kā bērnībā varētu likties?

Sāksim ar to, ka patiesībā pastāv divi apzīmējumi cilvēkiem, kas dodas kosmosā – astronauti un kosmonauti. No grieķu valodas astronauts sastāv no vārdiem zvaigzne un jūrnieks, savukārt kosmonauts tiek tulkots kā vārdu visums un jūrnieks apkopojums. Par astronautiem visbiežāk tika saukti tie kosmosa ceļotāji, kas nāk no ASV, Kanādas, Eiropas un Japānas. Savukārt par kosmonautiem visbiežāk tika saukti Padomju savienības un vēlāk Krievijas pārstāvji. Sarunvalodas labad, šajā rakstā izmanotosim apzīmējumu kosmonauts.

Šajā rakstā uzzini vairāk par to, ko nozīmē būt kosmonautam. Vai patiešām tas ir tik vienkārši, kā varētu likties bērnībā, vai arī tik sarežģīti, kā šķiet esot pieaugušam?

Prasības, lai kļūtu par kosmonautu

Ņemot vērā datus par 2021.gadu, līdz tam kosmosā ir pabijuši 567 cilvēki no 41 dažādas valsts. No tiem 503 bija vīrieši, bet 64 bija sievietes. Ilgākais laiks, kas tika pavadīts kosmosā vienā misijā, ir 437 dienas. Taču ilgākais laiks, kas vienam cilvēkam ir pavadīts kosmosā pildot vairākas misijas, šobrīd ir 878 dienas 4 dažādu misiju izpildei. 

Lai kļūtu par kosmonautu, daži saka, ka tev tam ir jāvelta visa sava dzīve. Esam nolēmuši noskaidrot, kā tad īsti ir. Apskatīsim, kādas ir prasības, lai kļūtu par kosmonautu.

Ko nozīmē būt kosmonautam

Pamata prasības

Pirmkārt, lai kļūtu par kosmonautu NASA komandā, tev ir jāpiemīt ASV pilsonībai. Līdz ar to latvietis nevar būt kosmonauts, ja vien netiek nomainīta pilsonība – vismaz daļēji, tiek pieņemta arī divkāršā pilsonība.

Uzreiz pēc pilsonības svarīga ir izglītība. Topošam kosmonautam ir jāpiemīt bakalaura grādam inženierzinātnēs, bioloģijas vai fizikas zinātnēs, datorzinātnēs vai matemātikā. Uzreiz pēc tam ir jābūt vismaz 3 gadu profesionālajai pieredzei vai 1000 stundu pieredzei kā pilotam. Šī profesionālā pieredze varētu būt citu mācīšana vai laiks, kas pavadīts, lai iegūtu augstāko grādu. Un vēl papildus tam ir jāspēj nokārtot tā saucamais NASA ilgtermiņa kosmonauta fiziskās sagatavotības pārbaudījums.

Šajā pārbaudījumā būs nepieciešams arī pierādīt labas redzes spējas, taču tiek pieļauta arī redze ar briļlu lietošanu vai iegūta pēc lāzeroperācijas. 

Vecuma ierobežojumi

Tas var izrādīties kā pārsteigums daudziem, taču nav noteikti vecuma, kad ir atļauts kļūt par kosmonautu. Protams, ir jābūt ievērotiem visiem iepriekšējiem pamata nosacījumiem – iegūtai izglītībai, darba pieredzei un nokārtotam pārbaudījumam. Tipiskais vecums, kad kļūst par kosmonautu, ir aptuveni no 26 līdz 46 gadu vecumā.

Fiziskās prasības

Nav arī konkrēta kermeņa tipa, kam kosmonautiem ir jāatbilst, taču ir jāspēj ietilpt kosmonauta tērpā, ar ko pārvietoties pa kosmosu. Tas var izklausīties pašsaprotami, taču kosmonautu tērpi vēsturiski tika radīti vīriešiem. Septiņdesmitajos gados NASA piedāvāja iespēju izveidot XS un S izmēra tērpus, lai tie būtu piemērotāki arī sievietēm.

2019. gada martā NASA bija ieplānojusi pirmo tikai sieviešu kosmosa gājienu, taču tas tika atcelts sievietēm piemērotu kosmosa tērpu neesamības dēļ. Tā paša gada oktobrī gan šis kosmosa gājiens tika realizēts ar kosmonautēm Džesiku Meijeri (Jessica Meir) un Kristīnu Koču (Christina Koch). 

Ko nozīmē būt kosmonautam

Mīti par kosmonautu prasībām

Kā jau ar jebkuru profesiju, mēdz rasties dažādi mīti. Tas pats ir noticis arī ar noslēpumaino un tik ļoti intriģējošo kosmonautu profesiju.

Tetovējumi

Ir dzirdēts, ka kosmonautiem nedrīkst būt tetovējumi, taču tā nebūt nav taisnība. Turklāt dažiem kosmonautiem pat ir izveidoti tetovējumu nelielu punktiņu veidolā ārkārtas gadījumiem – lai viņi zinātu, kur pareizi uzlikt defibrilatoru paliktņus. 

Militārā pieredze

Pastāv uzskats, ka kosmonautam ir jābūt ar militāru pieredzi. Tas noteikti ir saistīts ar nepieciešamību nokārtot fiziskās sagatavotības pārbaudījumu. Taču tā nav taisnība, militārā pieredze nav viena no prasībām.

Pilota pieredze

Kā jau iepriekš noskaidrojām pie prasībām, kosmonautam nav obligāti jābūt pilotam. Taču ir svarīgi piebilst, ka tam ir papildus vērtība, kas var noderēt gan atlasē, gan reālajā lidojumā kosmosā.

Cerams, ka šis raksts tev bija interesants un nu jau esi noskaidrojis, ko nozīmē būt kosmonautam un kā par tādu kļūt.

Kamēr esi kosmosa ietekmē, iesakām ielūkoties rakstā Labākās filmas par kosmosu, kur apkopotas patiešām foršas un jaudīgas filmas. 

Vēl vari ieskatīties mūsu pašu stāstu sadaļā, kur esam aprakstījuši arī citus interesantus stāstus par uzņēmumiem un profesijām. Piemēram, Kaņepju valstība Latvijas laukos Obelisk Farm vai Pašmāju zeķu uzņēmums Zee socks.

Leave a Comment