Kā uzrakstīt labu CV?

Meklē darbu, izsūtīti vairāki CV, bet nav uzaicinājuma uz interviju? Varbūt problēma ir CV? Apskati 11 padomus un pārveido CV.

cv

Meklē jaunu darbu, esi izsūtījis jau vairākus CV, bet tā arī neesi ticis līdz intervijai? Ņem vērā mūsu apkopotos padomos CV (Curriculum vitae) jeb savas izglītības un profesionālās attīstības ceļa apraksta veidošanai, un pavisam drīz jau saņemsi uzaicinājumu uz sava sapņu darba interviju.

11 padomi CV rakstīšanai

Lūk, daži vērtīgi padomi CV veidošanā no mums.

1. Pareizrakstība

Tavam CV noteikti jābūt bez gramatikas un pārrakstīšanās kļūdām. Ja tādas būs Tavā CV un potenciālais darba devējs tās ievēros, diezgan droši, ka Tavs pieteikums pa taisno ceļos uz atkritni.

Lai arī cik vērīgs Tu pats būtu, iedod savu CV apskatīt kādam citam. Protams, ir pieejamas, un ir jāizmanto, gramatikas labošanas programmas, tomēr tās visdrīzāk neuzrādīs neatbilstošu vārdu galotņu lietošanu vai neizlabos kontekstam nepiemērotus vārdus, kas gramatiski ir uzrakstīti pareizi. Tu pats, visdrīzāk, jau tik ilgi esi skatījies uz savu gara darbu, ka neredzēsi šādas  kļūdiņas.

2. Lietišķi un profesionāli

CV ir jāraksta lietišķā un profesionālā valodā. Tu, visdrīzāk, nepazīsti cilvēku, kurš lasīs Tavu CV, tādēļ raksti tā, lai atstātu labu un profesionālu iespaidu par sevi. Īsi, kodolīgi un atbilstoši amatam, uz ko pretendē. Nekādā gadījumā neiekļauj ko neglaimojošu attiecībā par iepriekšējo darba devēju un vietu. Fokusējies uz savu pieredzi un to, ko Tu vari dot uzņēmumam.

3. CV izkārtojums un atbilstoši akcenti

CV izkārtojumam jābūt strukturētam un viegli pārskatāmam. Izcel atslēgas vārdus, kas atbilst konkrētajam amatam, uz ko pretendē. Būsim godīgi, reti kurš izlasīs Jūsu CV no sākuma līdz galam. Saspringtajā ikdienā tam nav laika. Tādēļ ir būtiski veidot pārskatāmu CV, kur izcelta ir Jūsu piemērotība šai pozīcijai.

Norādiet skaidrus iepriekšējo amatu nosaukumus. Iespējams, variet izmainīt vārdiski iepriekšēja amata nosaukumu, protams, nemainot būtību, lai tas atbilstu tam, ko meklē šis darba devējs. 

Neliels padoms: pirms CV sūtīšanas potenciālajam darba devējam izdrukā to, lai pārliecinātos, ka tas, ko Tu redzi ekrānā, izskatās labi arī uz papīra. Mēdz gadīties, ka drukātā versija absolūti nav tas, ko redzam datorā.

4. Personīgā informācija

Ar šo sadaļu ieteicams sākt savu CV. Šeit norādi savu vārdu un uzvārdu, adresi (īsti gan vairs nav nozīmes, jo saziņa 99% gadījumu notiks pa telefonu vai e-pastu, bet adrese tomēr aizvien tiek iekļauta), tālruni un e-pastu.

Attiecībā uz e-pasta adresi ir ieteikums piedomāt, lai tā būtu profesionāla, piemēram, vārds.uzvā[email protected]. Ieteicams kontaktinformāciju arī ievietot katras lapas kājenē, ja CV ir vairāk kā viena lapaspuse. Šādā gadījumā jāatceras arī par lapu numerāciju.

5. Darba pieredze

Ja Tev ir iepriekšējā darba pieredze, tad apraksti to hronoloģiskā secībā, sākot ar jaunāko. Norādi gadu un mēnesi, no kura līdz kuram esi strādājis, amatu, kompānijas nosaukumu un pilsētu, kurā tā atrodas.

Lai izceltos uz pārējo darba meklētāju fona un piesaistītu darba devēja vai personāla nodaļas uzmanību, ieteicams zem šī amata sniegt īsā formā galveno uzdevumu aprakstu, iegūto kompetenču vai sasniegumu pārskatu. Mēģini veidot šos pārskatus kodolīgus un, ja iespējams, izmanto atslēgas vārdus no darba sludinājuma. Ieteicams iekļaut arī skaitļus, jo tie piesaista lasītāju uzmanību.

Piemēram, “ieguvu līdzfinansējumu 300 000 EUR apmērā” vai “pateicoties manam projektam, uzņēmuma tīmekļa vietnes apmeklētāju skaits pieaudzis par 15%”.

6. Izglītība

Informāciju par izglītību arī norāda hronoloģiskā secībā, sākot ar pēdējo iegūto vai to, ko pašlaik apgūsti. Jāsniedz ziņas par periodu, kad esi mācījies, iegūto grādu/profesiju un iestādes nosaukumu. Ja esi ieguvis augstāko izglītību, nav obligāti norādīt vidusskolu, nemaz nerunājot par pamatskolu utt.

Šo der atcerēties, ja nākas prātot, kā visu būtisko satilpināt 1, maksimāli 2 lapās. Reizēm gan informācija par vidusskolu var būt noderīga, ja zini, piemēram, ka potenciālais darba devējs ir no Tavas dzimtās pilsētas vai apmeklējis to pašu skolu. Šāda saikne var lieliski kalpot par ievadu sarunai, kad izdevies tikt līdz darba intervijai.

7. Cita informācija

CV ir jābūt kodolīgam un jāparāda atbilstību darbam, kurā vēlies pieteikties. Nevajag to pārsātināt ar nevajadzīgu informāciju. Tomēr ir lietas, kas jāiekļauj. Neizmirsti norādīt valodu prasmes un to līmeņus (dzimtā valoda, brīvi pārvaldu mutvārdos un rakstiski vai pamatzināšanas u.tml.). Tāpat jānorāda datorprasmes, jo tās kaut kādā līmenī būs nepieciešamas lielā vairumā darbavietu.

Šeit var norādīt, ka, piemēram, esi profesionāls Microsoft Office produktu lietotājs, tostarp Word, Excel, PowerPoint, Outlook u.tml. Ja esi apmeklējis kādus kursus vai strādājis brīvprātīgi un šī pieredze ir saistāma ar konkrēto darba piedāvājumu vai uzņēmumu, tad noteikti iekļauj šādu informāciju.

8. Vai iekļaut savu foto CV?

Latvijā īsti nav iegājies tas, ka darba meklētāja foto tiek iekļauts CV. Vēl no skolas laikiem atceros, kā nodarbībās par CV veidošanu tika strikti piekodināts, ka, pat, ja izskaties kā Andželina Džolija vai Breds Pits, neievieto savu foto CV. Ja sludinājumā nav noteikts, ka jāpievieno foto, tad es to nedarītu.

Lielajam vairumam darbu tiešām nav nozīmes, kā izskaties, tādēļ atstāj vietu savām prasmēm foto vietā. Ja tiek jautāts pēc foto, tad izvēlies tādu, kurā izskaties profesionāli. Nepievieno attēlu pilnā augumā, pieturies pie pases formāta foto, kur skaidri saskatāma seja. Ieteicams, ka attēlā skaties taisni uz priekšu, un nedaudz smaidi ar lūpu kaktiņiem. Apģērba izvēlei jārada profesionālu iespaidu – pieklājīgi un biznesa toņos.

9. Piemini savus hobijus

Par to vai šī daļa ir nepieciešama, domas dalās. Es tomēr ieteiktu iekļaut 3 – 4 rindiņas, kurās nosauc savu vaļasprieku un pastāsti, kāpēc tas Tevi saista, paturot prātā saikni ar amatu/uzņēmumu, kur sūtīsi savu pieteikumu.

Televizora skatīšanās diez vai būtu jāiekļauj šajā sadaļā Ar hobiju ir būtiski parādīt to, ko šis vaļasprieks dod un kā tas var noderēt darbā. Piemēram: ”Brīvajā laikā man patīk nodarboties ar jogu, jo tas ir lielisks veids kā trenēt ķermeni, izturību un arī atslābināties”.

Šāds apraksts ir vērtīgs CV, jo pasaka daudz par personu. Izturība grūtībās un mierīgs skats uz lietām saspringtās situācijas visdrīzāk noderēs jebkurā darba vietā. Tev patīk spēlēt futbolu, hokeju vai jebkuru citu komandu sporta veidu? Lieliski! Šāds vaļasprieks dod signālu, ka visdrīzāk esi labs komandas spēlētājs, un šī ir viena no būtiskākajām prasmēm, ko meklē darba devēji.

10. CV atsauksmes

Parasti pēdējā CV sadaļa ir atsauksmes. Ja vien darba sludinājumā skaidri nav pateikts, ka ir jānorāda personas, kas varētu sniegt atsauksmes, tad nedari to. Tā vieta izveido sadaļu atsauksmes un norādi, ka tās sniegsi pēc pieprasījuma. Jebkurā gadījumā, pirms dod kāda kontaktus atsauksmēm, pārliecinieties, ka šis cilvēks par Tevi izteiksies pozitīvā gaismā.

11. Nemelo savā CV

Zini, ka šis darbs ir tieši tas, ko vēlies, bet trūkst pieredzes un šķiet, ka, rakstot tikai patiesību, izredzes tikt uz interviju ir pielīdzināmas nullei? Rodas doma iekļaut CV to, ko nekad neesi patiesībā darījis? Padomā vēlreiz!

Kā zināms, meliem īsas kājas. Ja norādīsi, ka Tev ir pieredze darbā ar uzdevumiem vai programmām, ko nekad dzīvē neesi redzējis, darba devējs intervijas laikā var uzdot specifiskus jautājumus, ko spētu atbildēt tie, kuri tiešām ir veikuši attiecīgo darbu. Tā ātri vari tikt pieķerts un sabojāt savu reputāciju.

Vēl absurdāka doma ir iekļaut CV uzņēmumus, kuros nekad neesi strādājis. Darba devēji mēdz zvanīt uz iepriekšējām darba vietām, lai ievāktu informāciju par potenciālajiem darbiniekiem. Atklājoties šādiem meliem, izredžu nebūs.

Melu vietā labāk uzsver atbilstošo esošo pieredzi, norādot, ka esi gatavs mācīties un nemitīgi uzlabot savu sniegumu. Ja nav darba pieredzes, tad apdomā, kādas prasmes un zināšanas esi apguvis mācību laikā un izskaidro, kā tās izmantosi, lai tiktu galā ar paredzētajiem darba uzdevumiem.

Cerams, ka šie padomi palīdzēs uzlabot Tavu CV un drīz jau saņemsi zvanu vai e-pastu ar uzaicinājumu uz kārotā darba interviju. Veiksmīgu rakstīšanu!

Motivācijai izlasi vēl mūsu rakstu Ieteikumi kā saglabāt motivāciju jauna darba meklēšanas procesā.

Leave a Comment