Rotaļlietas stresa noņemšanai

Ērts, ašs un veselībai nekaitīgs veids, kā mazināt stresu ir tam paredzēto rotaļlietu izmantošana. Rakstā uzzini par to, kuras stresa rotaļlietas tik tiešām strādā un kuras ir vienkārši jautra laika pavadīšanas veida vērtas.

Dzīvojot mūsdienu informāijas un iespēju virpulī, nav viegli saglabāt brīvu prātu. Rotaļlietas stresa noņemšanai ir veselīgs veids kā samazināt stresa radītos simptomus un palīdzēt novērst domas no uztraukumu avota.

Stresa rotaļlietām eksistē dažādas formas. Lelākoties, par stresa rotaļlietām sauc rīkus, kas ir mīksti un atsperīgi priekšmeti, kas var viegli ietilpt plaukstā un tikt saspiesti, lai mazinātu stresu, kā arī muskuļu un emocionālo spriedzi.

Stresam ir dažādas izpausmes, piemēram :

  • atmiņas un koncentrēšanas problēmās ;
  • nepārtrauktā uztraukšanās ;
  • trauksme ;
  • saasināta uztveme ;
  • sāpes.

Rotaļlietas stresam nav paredzētas, lai ilgā laika periodā dziedētu visas šīs izpausmes, bet drīzāk gan kā mirkļa glābiņš. Tiek uzskatīts, ka šo mazo rotaļlietu pārvietošana, vērpšana, saspiešana vai rīkošanās ar tām, var palīdzēt nomierināt domas un  atslābināt muskuļus, tādā veidā samazinot iestājušos trauksmi.

Grozāmgrābslis jeb fidget spinner

2017. bija gads, kad Fidget spinner jeb grozāmgrābslis bija  atrodams katra skolēna kabatā. Fidget spinner sastāv no gultņa centra un plakanas vairāku izciļņu struktūras. Tas parasti veidots no metāla un plastmasas. Radīts tā, lai bez lielas piepūles brīvi grieztos ap savu asi.

Domas par fidget spinneriem atšķiras. Dažās skolu iestādes tos aizliedza, jo tika novērots, ka fidget spinneru grozīšaana novērš uzmanību no studiju materiāla. Bet ārpus skolām, ir cilvēki, kas uzskata, ka fidget spinnera atkārtotas kustības patiesi darbojas kā stresa mazinātājs.  Pastāv uzskati, ka tā griešana varētu nodarbināt to smadzeņu daļu, kur ikdienā rosās haotiskas un nejaušas domas.

Kopumā var secināt, ka šī stresa rotaļlieta būs laba un jautra dāvana, bet nav gluži paredzēta stresa samazināšanai. Kaut gan ir interesanti atzīmēt, ka pastāv pētījumi, kuri norāda, ka rotaļlieta labi iedarbojas uz cilvēkiem ar uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromiem (ADHD) , kā arī sievietēm un vīriešiem, kas strādā paaugstināta stresa darbus.

Stresa bumbas

Stresa laikā cilvēka muskuļi saspringst. Pēc dažu ekspertu domām, tiklīdz stresa bumbiņas tiek saspiestas ar roku, spriedze ķermenī tiek atbrīvota un stress tiek mazināts. Tas ir tāpēc, ka, saspiežot bumbu atkal un atkal ar roku, palielinās asins cirkulācija ķermenī.

Visizplatītākās stresa bumbiņas ir veidotas no silikona un putām. Šādas stresa bumbas labi iederas plaukstā, ir viegli grozāmas, kā arī dažas izdala atbrīvojošu troksni. Stresa bumbām ir dažādas pildvielas, tās var būt pildītas ar dabiskiem materiāliem kā griķi, lavandas ziedi vai smiltis. Stresa bumbas var tik gatavotas arī no dažādiem plastmasas materiāliem, tie padarīs tās atsperīgas. Bumbas pretojas cilvēka plaukstas satvērienam, tādējādi, liekot strādāt roku muskulatūrai.

Interesantākais ir tas, ka stresa bumbām ir dažādas tehnikas :

  • Vienkāršākais veids ir paņemt bumbu rokā, saspiest un stingri un turēt 30 sekundes;
  • Ripināšanas tehnika. Paņemiet stresa bumbu un piespiediet to pret plakanu, izturīgu virsmu. Ripiniet bumbu uz priekšu un atpakaļ, ik pa laikam apliekot plaukstu ap to. Pārliecinieties, ka pilnībā atverat pirkstus, kad ripināt bumbu prom no rokas. Turpiniet šo vingrinājumu, mainot rokas ik pēc 3-5 minūtēm;
  • Plaukstas spiešanas tehnika. Paņemiet stresa bumbu un novietojiet to starp abu roku plaukstām, turot tās cieši kopā. Piespiediet rokas tuvāk kopā, pēc tam ik pēc dažām sekundēm velciet tās atsevišķi. Dariet to 3-5 minūtes, lai nodrošinātu pilnīgu relaksāciju;
  • Pirkstu satveršanas tehnika. Turiet stresa bumbu starp īkšķi un rādītājpirkstu, it kā jūs to saspiestu. Saspiediet un pēc tam atpūtieties. Atkārtojiet šo soli vismaz 10 reizes, lai pirksts labi satvertu stresa bumbu ;
  • Īkšķa nospiešanas tehnika. Novietojiet stresa bumbu uz plaukstas un turiet to ar īkšķi. Nospiediet uz tā dažas sekundes un pēc tam atlaidiet. Samainiet rokas pēc 30 sekundēm.

Galu galā varam secināt, ka stresa bumba tiešām var palīdzēt pārvarēt stresu vai vismaz to mazināt, tāpēc tā būs lielisks rīks kādam, kas ikdienā ir nemierīgs un satraukts.

Slaims jeb slime

Slaims ir spēļu rotaļlieta, bet papildus tam, slaims var noderēt kā stresa mazināšanas rīks. Tas var nodrošināt relaksāciju, kad skaris stress. Slaims vispopulārākais ir tieši bērnu vidū, bet ir arī daudz pieaugušo, kuri ar to ir aizrāvušies.

Ja stresa bumbas parasti sliecas uz cieši apveramas rotaļlietas pusi, slaims ir mīksts, glums, pat nedaudz slapjš. Atšķirībā no stresa bumbām, slaims, pirmkārt, ir rotaļlieta un tikai tad to var skatīt kā stresa mazinātāju. Šī rotaļlieta pārsvarā strādā, ne tikai uz sajūtām rokās, bet arī skaņām. Staipot slaimu, dzirdamas mierinošas skaņas.

Tirgū ir daudz šādu rotaļlietu veidu un dizainu. Slaimu var uztaisīt arī mājas apstākļos, izmantojot, PVA līmi, šķidro veļas pulveri, bārdas skūšanās putas un pārtikas krāsvielas. Sajūtu dažādībām, masai var pievienot klāt arī stikla pērlītes un gliterus.

Ņūtona magnētisko bumbu šūpulis

Pieņemsim, ka esat tāda veida cilvēks, kuram patīk, ne tik taustes stimulācija, bet arī dzirdes. Šis magnētisko bumbiņu komplekts lieliski noderēs, jo tas rada līdzsvaru starp abiem.

Ņūtona bumbas darbojas pavisam vienkārši. Kad bumba vienā šūpuļa galā tiek izvilkta no pārējām un pēc tam atbrīvota, tā atsitas pret nākamo bumbiņu šūpulī, kas paliek nekustīgs. Bet bumba pretējā rindas galā tiek izmesta gaisā, pēc tam šūpojas atpakaļ, lai uzbruktu pārējām bumbiņām, atkal sākot ķēdes reakciju atpakaļgaitā.

Šādu dāvanu novērtēs pieaugušie. Ņūtona magnētiskās bumbas bieži ir sastopamas ofisos, tāpēc, ka tā ir ne tikai diskrēta stresa rotaļlieta, bet arī elegants interjera papildinājums.

Uz pirksta grozāmie magnētiskie gredzeni

Šī iespējams ir viena no jocīgākajām rotaslietām stresa noņemšanai. Gredzeni pieturas viens pie otra, jo tie ir magnētiski – tas ļauj gredzenu griezējam vienlaikus grozīt vienu, divus vai trīs gredenus, atkarībā no tā, cik daudz taustes stimulācijas ir nepieciešams.

Tie ir diezgan vienkārši lietojami, jo viss, kas jums jādara, ir jāizmantot pirksts, lai pagrieztu gredzenu. Šie gredzeni var mazināt trauksmi, mazināt stresu, var zināmā mērā veicināt pirksta asinsriti, ļoti piemērots studentiem un biroja darbiniekiem.

Mandalu krāsojamā grāmata

Mandalu krāsojamā grāmata ir ideāls risinājums, ja ir ātri nepieciešams novadīt stresu. Lai gan mūki simtiem un tūkstošiem gadu jau veido mandalas, kā stresa menedžmenta rīks Eiropā tās ienākušas salīdzinoši nesen.

Pēc dažu psihologu domām, mandalu krāsojamā grāmata ir veids kā mazināt uztraukumu, it īpaši, ja to izraisa konkrēta problēma vai situācija. Mandalu krāsošana palīdzēs novirzīt savas satrauktās domas.

Savā veidā mandalu krāsošanu var saukt par primitīvu meditāciju. Tā ir mākslas terapija, kuru iecienījuši kā bērni, tā pieugušie.

Secinājumi

Stresa rotaļlietas ir neatrisināta tēma. Tās var palīdzēt vienam, bet neradīt nekādu labumu citam. Viedokļu ir daudz un pētījumi ir dažādi.

Pavisam skaidrs ir tas, ka ir stresa rotaļlietas, kas ir konkrēti veidotas, lai mazinātu stresu, bet citas, piemēram, slaims, ir vairāk domāts brīvā laika aizņemšanai, domu novēršanai, rotaļai.

Ko par stresa menedžmentu sakaciti, vari lasīt rakstā Kā atslēgties no ikdienas raizēm un stresa.

Leave a Comment