Tepat Rīgā no Skolas ielas 12. mājas ved mazas trepītes uz leju. Ienākot iekšā uzreiz redzams kā vairākas rokas sparīgi strādā. Darbinieku netrūkst, svētdienas vakarā aiz letes saskaitāmi seši cilvēki un katram darbiniekam šķietami ir savs uzdevums. Spēcīgākie strādā pie gaļas griešanas, veiklākie gatavo kebabus un laipnākie strādā pie kases, apkalpojot klientus. Esam ieradušies kebabēstuvē “Ausmeņa kebabs”!
Ko saka vēsture?
2013. gadā savas durvis Rēzeknē vēra vaļā pirmais “Ausmeņa kebabs”. Kebabnīcas saimnieks Valters Murāns uzsver, ka sākotnēji tieši Rēzekne, saimnieka māju vieta, šķitusi visatbilstošākā pilsēta, kur to atvērt. Dizainera darbs Rīgā, arhitektūras birojā, neesot šķitis pietiekams.
Mīlestība pret Latgali, Rēzekni un latgaliešiem kopumā esot bijusi tā, kas Valteru saukusi atpakaļ uz dzimto vietu. Ideja par kebabnīcu radusies vienkārši, – Valteram ļoti garšojot kebabi. Rēzeknē tādu vietu vienkārši neesot bijis. Lai gan satraukums par izgāšanos esot bijis liels, tika lemts paspēlēties ar veiksmi.
Kebabnīca savu skanīgo nosaukumu ieguvusi laikā, kad Valters ar draugiem bija izveidojis hip-hopa apvienību “Ausmeņa records.” Vārds “ausmeņa” atspoguļo kustību, kurā uzaust jaunas idejas, skaņdarbi, videoklipi, grafiti. “Kad vēru vaļā kebabnīcu, tas vārds automātiski nāca līdzi”, stāsta Valters.
Tāpat hip – hopa apvienības laikā radies arī kebabnīcas logotips, kuru izveidot palīdzēja dizaineris Ainārs Olūtnieks. Šo pašu logotipu, vēl krietni pirms kebabnīcas atvēršanas, Rēzeknes ielās varēja redzēt uz māju mūriem. Logo ir atvasināts no ausekļa zīmes, kas latviešu mitoloģijā apzīmē rītausmu. Valters gan skaidro, ka “Ausmeņa kebaba” logotips vairāk uztveramas kā bultas, kas ved uz centru.
Klienta pieredze
2017. gadā kebabnīca parādās arī Rīgā ar nosaukumu “Riegys Ausmeņa kebabs” (Rīgas Ausmeņa kebabs). Šeit ienākot uzrunā garšvielu smarža, dodoties tālāk var redzēt visu krāsu dārzeņus. Īpaši izceļas apaļas baltās maizes doniņas, kurās tiek likta pati kebaba gaļa.
Tā kā uzņēmums nācis no Latgales, arī ēdienkarte rakstīta latgaliešu dialektā un, ja Rīgas kundziņiem kaut kas nav saprotams, visu laipni izskaidro pārdevēji. Piedāvājuma netrūkst, – gaļu var likt maizes doniņā, lavašā vai pasniegt uz šķīvja. Saimnieki gaļu marinē paši un mērces taisīšanu arī atstāj savā apgādībā. Slepenās sastāvdaļas tās padara garšīgākas nekā citās kebabu ēstuvēs.
Veģetārieši atradīs arī garšīgo Falafel (bumbiņas no turku zirņiem un vairākām aromātiskajām garšvielām.) Dzērienu klāsts arī ir dažāds, – rīta ēdājus varētu uzrunāt Ausmeņa kafijas klāsts, kurā atrodama Latgales grauzdētavas “KUUP” kafijas pupiņas. Vakara ēdājus iespējams interesēs šmakovka (latgaliešu šņabis), ko saprātīgs cilvēks ēdīs ar skābētu gurķi.
Uzņēmums pastāv jau 9 gadus un vienmēr tēmē uz augstākiem standartiem. Par lielāko daļu no uzņēmuma veiksmes atslēgas pats saimnieks sauc nesamākslotību, pat zināmu primitivitāti. Dzīvē tapāt esot daudz citu lietu, kurām jābūt nopietnām.
Ausmeņa kebabam ir bagāta vēsture, sākot ar puišu patiku pret mūziku un vizuālo dizainu, līdz pat viena cilvēka sapnim gardi paēdināt sevi un pārējos. Caur ideju un bezbailīgu rīcību ir izveidojusies viena no oriģinālākajām kebabu ēstuvēm Rīgā, kas neaizmirst celt gaismā latgaļu vērtības, – nesavtīgo viesmīlīgumu un lielas, gardas porcijas.
Aleksa Zēberga