Dāvanas darbiniekiem viņu motivācijas uzlabošanai

Šajā rakstā uzzini, kāda ir saikne starp apdāvināšanu un darbinieku motivāciju, kā arī atrodi dāvanas darbiniekiem dažādām situācijām.

Dāvanas darbiniekiem

Darbinieki spēlē lielu lomu tajā, cik veiksmīga un panākumu pilna ir organizācija. Līdz ar to dāvanas darbiniekiem ir labs veids, kā izteikt viņiem pateicību un novērtēt viņu sasniegumus – gan tos, kas veikti organizācijas labā, gan arī apsveikt personīgajos svētkos.

Katra uzņēmuma mērķis ir atrast talantīgus darbiniekus, taču pēdējā laika lielākā aktualitāte ir tieši darbinieku ilgstoša noturēšana. Ir svarīgi savā organizācijā izveidot vidi, kurā redzama darbinieku iesaiste (engagement) un motivācija labi darīt savu darbu. Mēs ticām, ka dāvanas spēj sekmēt šos faktorus un rezultātā izveidot pozitīvu uzņēmuma kultūru.

Rakstā apkopotas sekojošas tēmas:

Šajā rakstā uzzināsim vairāk par to, kāda ir saikne starp apdāvināšanu un darbinieku motivāciju, kā arī raksta beigās atradīsi dāvanas darbiniekiem dažādām situācijām.

Darbinieku dāvanas un motivācija – svarīga saikne

Dāvanu dāvināšana ir pozitīvas uzņēmuma kultūras pazīme. Savu darbinieku apdāvināšana sniedz daudz priekšrocību, kas ir cieši saistītas ar darbinieku iesaisti un motivāciju.

Uzlabots noskaņojums

Pārdomāta dāvana īstajā laikā var uzlabot darbinieka garastāvokli un visu dienu kopumā. Pārdomāta darbinieku dāvana var palīdzēt uzlabot komandas noskaņojumu. 

Īpaši svarīgi tas ir tagad, kad pēc pandēmijas daudzi no mums strādā attālināti un ir prom no citiem kolēģiem. Tad sajust to kopējo saikni un pacilāto garastāvokli no citiem ir īpaši izaicinoši.

Darba efektivitāte

Vērtīgas dāvanas liek darbiniekiem justies cienītiem, novērtētiem un lolotiem. Tas var arī veicināt komandas darbu, jaunu ideju apmaiņu un lepnuma sajūtu par savu uzņēmumu. 

Turklāt, apbalvojot darbiniekus par viņu sasniegumiem, palielinās iespēja, ka viņi centīsies sasniegt līdzīgus sasniegumus arī turpmāk. Līdz ar to aug darba efektivitāte, jo gribās strādāt labāk un paveikt vairāk.

Lielāka lojalitāte

Darbinieku apbalvošana ar dāvanām var arī veicināt lojalitātes veidošanos. Dāvinot darbiniekiem dāvanu, viņi ne tikai jūtas novērtēti, bet arī palielinās iespēja, ka viņi ilgāku laiku paliks jūsu uzņēmumā. 

Augstāka motivācija

Dāvanas pasniegšana jūsu darbiniekiem palīdzēs viņus iedvesmot. Darbinieki bieži vien atzīst, ka uzņēmuma dāvanas mudina viņus sasniegt vairāk un pārsniegt savus iepriekšējos darba mērķus.

Tu pats esi savs labākais sāncensis, kas ir svarīga apziņa katram darbiniekam. Ja rodas motivācija sevi pārspēt, darbu darīšanas šķiet gandarījuma pilna.

davanas darbiniekiem motivacija

Iemesli pasniegt dāvanas darbiniekiem

Pārdomātas dāvanas ir ļoti patīkams pārsteigums, kas darbiniekiem liks vairāk iesaistīties uzņēmumā – just piederību, darīt darbus efektīvi un veidot savstarpējās attiecības. 

Kā jau noskaidrojām, dāvanas darbiniekiem ir labs veids, kā viņus apbalvot. Rezultātā viņi būs uzticīgāki, efektīvāki un, visticamāk, paliks organizācijā ilgāku laiku.

Lūk, mūsuprāt, galvenie iemesli, kāpēc vajadzētu apbalvot darbiniekus.

1. Uz uzņēmuma mērķiem vērstas dāvanas

Pirmais dāvanu veids, ko gribam izcelt, ir dāvanas, kas vērstas uz uzņēmuma misiju. Tas nozīmē, ka dāvana ir gan patīkama, gan arī ar konkrētu mērķi izpildīt kādu uzņēmuma misiju. 

Piemēram, ja jūsu uzņēmums balstās uz ilgtspēju, atrodiet kādu ilgtspējīgu preču veikalu, no kura uzdāvināt saviem darbiniekiem dāvanas. Rezultātā iepriecināsiet darbiniekus ar foršām dāvanām, atbalstīsiet ilgtspējīgus ražotājus, kā arī iestāsieties par uzņēmuma vērtībām.

Tas pats attiecas arī uz kopīgām kolēģu aktivitātēm. Piemēram, jūsu uzņēmums ir saistīts ar mākslu? Aizvediet savu darba komandu uz muzeju, vietējo teātri vai kinoteātri un kopīgi noskatieties filmu. Izmantojiet šo dāvināšanas iespēju, lai apvienotu darbiniekus gan savā starpā, gan arī ap savu uzņēmuma misiju.

2. Individuālās pateicības dāvanas

Vispopulārākais veids, kā pasniegt dāvanas darbiniekiem, ir par individuāliem sasniegumiem. Šāda pieeja it īpaši aktuāla ir ārzemēs. Kad tiek sasniegts kāds konkrēts mērķis – veikta veiksmīga pārdošana, sarunāts jauns klients vai piepildīts kāds uzņēmuma kultūras mērķis, ir laiks apbalvot par labi padarīto darbu.

Bieži vien, īpaši lielākās organizācijās, pateicība var tikt izteikta ar kādu epastu vai klātienē pateiktiem labiem vārdiem. Tomēr personalizētāka dāvanas izvēle būs piemērotāks veids, kā darbinieku gan iepriecināt, gan uzslavēt.

Tas var attiekties arī uz uzņēmumā izvirzītiem mērķiem. Piemēram, mēneša labākais darbinieks. Tas motivēs visus darbiniekus piepūlēties vairāk, lai arī viņiem izdodas pagozēties uzslavas saulītē.

3. Dāvanas personiskos svētkos

Ir ļoti svarīgi atcerēties apsveikt darbinieku arī personīgos panākumos viņu dzīvē ārpus darba, piemēram, kāzas, dzimšanas dienas un ģimenes pieaugums. Tie visi ir svarīgi notikumi ikviena cilvēka dzīvē. Turklāt dāvanai nav jābūt dārgai – galvenā domā ir pasniegt nelielu, pārdomātu dāvanu par nozīmīgu dzīves notikumu.

Piemēram, jūsu uzņēmums varētu izdarīt tik maz kā atvēlēt 50 EUR komandas dāvanām. Kaut kas tik vienkāršs kā 50 EUR vienam darbiniekam gadā, ja tas ir iespējams, neapšaubāmi būs ļoti noderīgs solis pareizajā virzienā.

Dzimšanas dienas, darba jubilejas, bērnu svētku dienas un kāzas – šo personīgās dzīves notikumu atzīšana parāda darbiniekiem, ka viņi tiek novērtēti kā personības, nevis tikai kā darba resursi.

4. Komandas sasniegumi

Mēs jau saskatām pastāvīgu tematiku – svinēt svētkus ir ne tikai forši, bet arī vajadzīgi. Līdz ar to atzīmējiet arī kopīgos komandas sasniegumus ar pārdomātām dāvanām, piemēram, pusdienām par brīvu vai dāvanām, kas atgādinās par konkrēto sasniegumu. 

Sviniet šos sasniegumus kā komanda! Reti kas tiek sasniegts, pateicoties tikai viena cilvēka pūlēm. Svinot ar visu komandu, jūs parādāt viņiem, ka viņi ir lielāka kolektīva daļa. Tas palīdz stiprināt komandas kultūru un saliedētību.

davanas darbiniekiem dzimsanas diena

Dāvanu idejas darbiniekiem dažāda izmēra uzņēmumos

Pirms dāvināt darbiniekiem ierastās korporatīvās dāvanas, apsveriet dāvanas pamatvērtību: cilvēki vēlas justies novērtēti un svarīgi.

Iedvesmai jau esam izveidojuši rakstu ar nosaukumu Gifting culture in Latvian corporate world. Tajā ir apkopotas dažādas dāvināšanas tradīcijas dažādu izmēru uzņēmumos. Rakstā var atrast arī atsauci uz FromMe.lv pētījumu, kur tas aprakstīts latviešu valodā.

Domājot par to, kādas dāvanas darbiniekiem izvēlēties, ņem vērā to:

 1. Vai šī dāvana būs nozīmīga? 
 2. Vai šī dāvana ir piemērota konkrētam saņēmējam?

Vispirms sāksim ar OTRO jautājumu. Vai šī dāvana ir piemērota konkrētam saņēmējam? Paskatīsimies. Ja jūs sūtāt dāvanu savai vadošajai pārdošanas komandai un izvēlaties tradicionālu žestu, piemēram, nosūtāt vīna pudeli, jums jāpārbauda, vai katrs pārdošanas komandas loceklis lieto vai nelieto alkoholu.

Daži var atturēties no alkohola reliģisku iemeslu dēļ, bet citi – personisku iemeslu dēļ. Tomēr galu galā laba vīna pudeles nosūtīšana katram komandas loceklim drīzāk atsvešina daļu komandas, nevis liek viņiem justies novērtētiem vai svarīgiem.

Tas mūs atgriež pie PIRMĀ un vissvarīgākā jautājuma: vai šī dāvana būs nozīmīga? “Nozīmīga” darbinieku dāvanu kontekstā attiecas uz vērtību, nevis personalizāciju. Ir jādomā par to, kāda veida dāvanas liks jūsu darbiniekiem justies novērtētiem, ļaujot apdāvināt darbiniekus visa gada garumā, nevis tikai Ziemassvētkos.

Dāvanu idejas par sasniegumiem

Jo mazāks uzņēmums, jo vieglāk ir sarūpēt personalizētu dāvanu. Uzņēmumā ir mazāk darbinieku, tāpēc pastāv iespēja, ka jūs visus diezgan labi pazīstat.

Labas dāvanas mazā uzņēmumā varētu būt:

 • Personalizēta dāvana, piemēram, apdrukāta auduma soma vai ofisa piederums,
 • Dāvanu karte uz vietējo restorānu vai veikalu,
 • Neliela rotaslieta, piemēram, rokassprādze vai kaklarota,
 • Pielāgota trofeja vai apbalvojums par piemiņu par sasniegumiem.

Vidēja lieluma uzņēmums nav mazs, bet nav arī pārāk liels. Tas parasti nozīmē, ka joprojām ir zināma iespēja personalizēt. Arī budžets var būt nedaudz lielāks.

Dāvanas darbiniekiem vidēja lieluma uzņēmumā varētu būt šādas:

 • Dāvanu karte uz populāru mazumtirgotāju vai interneta veikalu,
 • Tehnoloģiju gadžets, piemēram, bezvadu austiņas,
 • Uzņēmuma zīmola dāvana, piemēram, ar logo apdrukāta jaka vai mugursoma,
 • Plāksnīte vai sertifikāts par sasniegumiem, ko var novietot darbinieka darba vietā.

Visbeidzot, lielā uzņēmumā ir nepieciešams daudz plānošanas un darba, lai apsveiktu katru darbinieku. Tam jābūt svarīgai uzņēmuma kultūras sastāvdaļai. Ņemot to vērā, reizēm dāvana var atšķirties atkarībā no sasniegumu apjoma.

Tāpēc dažas darbinieku dāvanas lielā uzņēmumā varētu būt šādas:

 • E-pasta vēstule vai ziņa visā uzņēmumā, apsveicot darbinieku ar sasniegumu,
 • Neliela dāvana, piemēram, atslēgu piekariņš vai pildspalva ar uzņēmuma logotipu,
 • Kupons bezmaksas pusdienām vai vakariņām vietējā restorānā,
 • Labdarības ziedojums darbinieka vārdā kādam viņam svarīgam mērķim.
davanas darbiniekiem par sasniegumiem

Dāvanu idejas personīgajiem svētkiem

Vēl viens iemesls, kāpēc darbiniekiem dāvināt dāvanas, ir personīgās svinības, piemēram, dzimšanas dienas, ģimenes notikumi u. c. Dāvanu dāvināšana darbiniekiem viņu īpašajos svētkos var būt lielisks veids, kā izrādīt atzinību. 

Mazā uzņēmumā bieži vien ir vieglāk personalizēt dāvanas darbiniekiem dzimšanas dienā. Tā kā darbinieku skaits ir mazāks, jūs varat atļauties katrai dāvanai tērēt nedaudz vairāk, un jums var būt labāka izpratne par katra darbinieka interesēm. 

Labas dāvanu idejas no maziem uzņēmumiem var ietvert:

 • Personalizēta dāvana, piemēram, piezīmju grāmatiņa vai krūze ar apdruku,
 • Dāvanu karte uz vietējo restorānu vai kafejnīcu,
 • Neliels augs vai sukulents darba vietai,
 • Pakalpojuma abonements, piemēram, grāmatu vai mūzikas.

Vidēja lieluma uzņēmumā personalizēt dzimšanas dienas u.c. svētku dāvanas darbiniekiem var būt mazliet grūtāk. Tomēr jūs joprojām varat nodrošināt, lai dāvanas būtu īpašas, rūpīgi pārdomājot to izvēli. 

Labas dāvanu idejas no vidēja lieluma uzņēmumiem varētu būt šādas:

 • Dāvanu karte uz populāru mazumtirgotāju vai interneta veikalu,
 • Tehnoloģiju gadžets, ko var izmantot darbam vai personīgai lietošanai,
 • Dāvana ar uzņēmuma zīmolu, piemēram, T-krekls vai kafijas krūze,
 • Dāvanu grozs ar uzkodām, saldumiem un citiem gardumiem.

Lielā uzņēmumā var būt grūti katram darbiniekam pasniegt personalizētu dāvanu, jo īpaši, ja uzņēmumā ir simtiem vai tūkstošiem darbinieku. Šādā gadījumā var būt piemērotāk pasniegt vispārīgāku dāvanu, piemēram, nelielu pateicības zīmi.

Dažas labas dāvanu idejas no lieliem uzņēmumiem varētu būt šādas:

 • Piemēram, uzņēmuma e-pasta vēstule vai ziņa, kurā darbiniekam tiek novēlēts sveiciens,
 • Neliela kūka vai kēksiņš, ko nogādā darbinieka darba vietā,
 • Personalizēta kartīte, ko parakstījusi darbinieka komanda vai nodaļa,
 • Neliela dāvana, piemēram, atslēgu piekariņš vai pildspalva ar uzņēmuma logotipu.

Kopumā dāvanu dāvināšana darbiniekiem var būt lielisks veids, kā izrādīt atzinību, taču ir svarīgi to darīt darba videi piemērotā un visiem vienotā veidā. Neatkarīgi no tā, vai strādājat mazā, vidējā vai lielā uzņēmumā, ir daudz dāvanu ideju, kas var palīdzēt darbiniekiem justies novērtētiem viņu īpašajā dienā.

Vislabāk vienmēr ir atrast universālas dāvanu kartes, kas tiktu piemērotas ikvienam saņēmējam. Piemēram, apvienotā dāvanu karte hobijam ir izvēle, kas sniegs ļoti plašas iespējas saņēmējam. Tie ir visdažādākie veikali un atpūtas veidi, no kā izvēlēties.

Lai izdodas atrast piemērotas dāvanas darbiniekiem – tādas, kas iepriecinās un arī pateiks paldies par padarīto!

Leave a Comment