Kādas profesijas ir pieprasītākās kravas pārvadājumu jomā

Mūsdienu pasaules ikdiena griežas ap patēriņa kultūru. Līdz ar interneta veikalu lielo popularitāti un to sniegto ērtumu, ar vien vairāk cilvēku ikdienā iepērkas internetā. Tāpēc arī preču piegāde un transportēšana ir viena no aktuālakajām šodienas …

kravas pārvadājumi

Mūsdienu pasaules ikdiena griežas ap patēriņa kultūru. Līdz ar interneta veikalu lielo popularitāti un to sniegto ērtumu, ar vien vairāk cilvēku ikdienā iepērkas internetā. Tāpēc arī preču piegāde un transportēšana ir viena no aktuālakajām šodienas nozarēm. Kravas pārvadāmi ir process, par kuru daudzi no mums ikdienā nemaz neaizdomājas. Mums, savukārt, interesē tādas tēmas, kā pieprasītākās profesijas kravas pārvadājumu jomā.

Ir skaidrs, ka aiz katra lielā tirdzniecības procesa aizkulisēs ir liela rosība. Tas pats attiecas arī uz iepirkumiem – mēs tos pasūtām un sagaidām piegādi. Taču procesā mūsu sūtījumi ir gājuši cauri dažādiem darba spēkiem, bieži vien arī tikuši transportēti no tālām valstīm.

Šajā rakstā apskatītās profesijas ir sekojošas:

 1. Kravu pārvadājumu vadītājs
 2. Loģistikas speciālists
 3. Smagās kravas automašīnas vadītājs
 4. Kravu pārvadājumu brokeris jeb starpnieks
 5. Noliktavas speciālists

Lai uzzinātu vairāk uz novērtētu šīs jomas pārstāvjus, šajā rakstā uzzināsim, kādas profesijas ir pieprasītākās kravas pārvadājumu jomā un kādas prasības ir šajā nozarē.

Tāpēc skatāmies mūsu izvēlēto TOP 5 ar pieprasītākajām profesijām kravas pārvadājumu jomā.

1. Kravu pārvadājumu vadītājs

Kravu pārvadājumu vadītāji ir atbildīgi par preču pārvadāšanas uzraudzību no vienas vietas uz citu. Viņi nodrošina to, ka sūtījumi tiek nosūtīti un saņemti laicīgi, tiek ievēroti drošības standarti un dažādi budžeta ierobežojumi. 

Viņu uzdevumos ietilpst:

 • Maršrutu plānošana
 • Autovadītāju koordinēšana
 • Transportlīdzekļu tehniskās apkopes uzraudzīšana
 • Vietējo un starptautisko noteikumu ievērošanas nodrošināšana

Paplašinoties globālajai tirdzniecībai un pieaugot loģistikas sarežģītībai, pieprasījums pēc kvalificētiem darbiniekiem tikai pieaugs. Kravu pārvadājumu vadītājs ir viens no galvenajiem darbiniekiem, kas šajā nozarē ir neaizstājams.

Nepieciešamā izglītība

Šim amatam ir vēlams bakalaura grāds uzņēmējdarbības vadībā, loģistikā, piegādes ķēdes vadībā vai ar to saistītā jomā. Dažos amatos formālās izglītības vietā var būt pieņemama ievērojama pieredze nozarē. 

Sertifikāti, piemēram, sertificēta pārvadājumu brokera sertifikāts, var būt priekšrocība, bet ne vienmēr ir obligāta prasība.

Aptuvenais atalgojums

Pasaules kontekstā kravu pārvadājumu vadītājs saņem aptuveni €3,666 – €6,622 mēnesī. Latvijas kontekstā šī alga varētu bū aptuveni ap €1,500 – €3,000 mēnesī. Arī šie aprēķini ir aptuveni un var atšķirties.

2. Loģistikas speciālists

Loģistikas speciālisti analizē un koordinē organizācijas piegādes ķēdi, pārvaldot visu produkta dzīves ciklu. Tas ietver to, kā produkts tiek iegādāts, sapakots un piegādāts. Viņiem ir arī jāapsver visizdevīgākās transportēšanas metodes, vienlaikus nodrošinot laicīgu piegādi. 

Turklāt tehnoloģiju laikmetā daudzi loģistikas speciālisti kļūst arī tehnoloģiski zinoši, izmantojot programmatūru, lai optimizētu maršrutus un izsekotu sūtījumus reāllaikā.

Nepieciešamā izglītība

Lielākajai daļai loģistikas speciālistu ir nepieciešams bakalaura grāds uzņēmējdarbībā, sistēmu inženierijā vai piegādes ķēdes vadībā. 

Dažas iestādes piedāvā specializētas programmas loģistikā vai transportā, kas var būt noderīgas, piemēram, Rīgas tehniskā universitāte. Tiem, kas vēlas turpināt karjeru, vērtīgs ieguvums var būt sertificēta profesionāla loģistikas speciālista diploma iegūšana.

Aptuvenais atalgojums

Pasaules kontekstā loģistikas speciālists saņem aptuveni €3,310 – €5,888 mēnesī. Latvijas kontekstā šī alga varētu bū aptuveni ap €1,200 – €2,400 mēnesī. Arī šie aprēķini ir aptuveni un var atšķirties.

Noliktavas speciālists

3. Smagās kravas automašīnas vadītājs

Lai gan daudzas profesijas ir saistītas ar stratēģiju un pārraudzību, faktiskā preču pārvietošana lielā mērā ir atkarīga no smago kravas automašīnu vadītāju prasmēm.

Šie autovadītāji vada transportlīdzekļus, kas pārvadā lielus sūtījumus lielos attālumos. Viņu pienākumi nav tikai autovadīšana. 

Viņiem ir arī jāprot:

 • Nodrošināt kravas drošību
 • Uzturēt savus transportlīdzekļus
 • Ievērot stingrus pārvadāšanas noteikumus

Smagās kravas automašīnas vadītājs ir viena no galvenajām profesijām šajā nozarē. Tieši viņi ir tie, kas pavada garas stundas ceļā un rezultātā piegādā preces no vienas valsts uz citu. Un lielajiem uzņēmumiem, tādiem kā Ursus kravu pārvadājumi, uzdevums ir nodrošināt labu darba vidi un apstākļus.

Nepieciešamā izglītība

Parasti vadītājiem ir nepieciešams vidusskolas diploms vai līdzvērtīgs dokuments. Turklāt autovadītājiem jāapmeklē profesionāla kravas automašīnu vadīšanas skola un jāiegūst komerciālā autovadītāja apliecība. 

Atkarībā no kravas veida un maršrutiem var būt nepieciešami papildu sertifikāti vai apstiprinājumi (piemēram, bīstamo materiālu pārvadāšanai).

Aptuvenais atalgojums

Pasaules kontekstā smagās kravas automašīnas vadītājs saņem aptuveni €2,944 – €5,144 mēnesī. Latvijas kontekstā šī alga varētu bū aptuveni ap €900 – €1,700 mēnesī. Arī šie aprēķini ir aptuveni un var atšķirties.

4. Kravu pārvadājumu brokeris jeb starpnieks

Kad transporta vajadzības satiekas ar pakalpojumu sniedzējiem, var būtnepieciešams starpnieks. Kravu pārvadājumu brokeris ir šis svarīgais posms, kas savieno kravas nosūtītājus ar pārvadātājiem.

Kravu brokeri ir vistiešākajā mērā transporta nozares starpnieki. Viņiem nepieder ne kravas automašīnas, ne krava, bet viņiem ir galvenā loma, lai nodrošinātu, ka šie divi faktori atrod viens otru. 

Viņi veic šādus uzdevumus:

 • Risina sarunas par pārvadājumu darījumiem
 • Nodrošina savlaicīgu piegādi
 • Apstrādā līguma elementus
 • Un dažreiz pat palīdz izsekot sūtījumus

Būtiska brokeru kdienā ir izpratne par loģistikas un transporta tirgu, kā arī spēja veidot noturīgas attiecības gan ar kravu nosūtītājiem, gan pārvadātājiem.

Nepieciešamā izglītība

Lai gan daudzi kravu pārvadājumu brokeri sāk darbu ar vidusskolas diplomu un pieredzi gūst darbā, darba devēji arvien biežāk dod priekšroku kandidātiem ar bakalaura grādu uzņēmējdarbībā, loģistikā vai ar to saistītās jomās. 

Tā kā šis amats var būt sarežģīts un tam nepieciešamas zināšanas par dažādiem noteikumiem, topošie brokeri bieži apgūst īpašas apmācības programmas. Daudzi brokeri iegūst arī sertificēta transporta brokera grādu, lai uzlabotu savas pilnvaras.

Aptuvenais atalgojums

Pasaules kontekstā kravu pārvadājumu brokeris saņem aptuveni €2,944 – €5,522 mēnesī. Latvijas kontekstā šī alga varētu bū aptuveni ap €1,000 – €1,800 mēnesī. Arī šie aprēķini ir aptuveni un var atšķirties.

kravas pārvadājumi

5. Noliktavas speciālists

Pirms un pēc transportēšanas preces bieži vien ir jāuzglabā noliktavā. Noliktavas operāciju speciālists nodrošina netraucētu un efektīvu noliktavas darbību. Šie speciālisti ir atbildīgi par noliktavu iekšējām un ārējām detaļām. 

Viņu pienākumos ietilpst:

 • Krājumu pārvaldība
 • Preču pareizas uzglabāšanas nodrošināšana
 • Preču iekraušanas un izkraušanas pārraudzība
 • Importēto vai eksportēto preču muitas dokumentu kārtošana

Neatkarīgi no tā, vai tā ir milzīga noliktava vai neliela vietējā noliktava, noliktavu darbības speciālistu zināšanas nodrošina preču efektīvu apriti.

Nepieciešamā izglītība

Lielākajai daļai sākuma līmeņa amatu minimālā prasība ir vidusskolas diploms. Tomēr, kad cilvēks virzās pa karjeras kāpnēm vai strādā ar sarežģītākām noliktavu sistēmām, var būt noderīgs bakalaura grāds uzņēmējdarbībā, loģistikā vai piegādes ķēdes vadībā. 

Jāsaka, ka izglītībai vienmēr ir izšķiroša nozīme, ja runa ir par tādu atbildīgu darbu kā kravu pārvadājumi.

Aptuvenais atalgojums

Pasaules kontekstā noliktavas speciālists saņem aptuveni €2,200 – €4,400 mēnesī. Latvijas kontekstā šī alga varētu bū aptuveni ap €700 – €1,400 mēnesī. Arī šie aprēķini ir aptuveni un var atšķirties.

kravas pārvadājumi

Karjeras izaugsmes iespējas 

Kravu pārvadājumu vadītājs, kurš orientējas sarežģītajā transporta loģistikas labirintā, savu ceļu sāk ar pamata koordinēšanas uzdevumiem, pakāpeniski kļūstot par stratēģisku vadītāju. Šajā ceļā ir dažādas lomas, un katra no tām ir saistīta ar izaicinājumiem.

Kravu pārvadājumu vadītāja karjeras iespējas:

 • Sākuma pozīcija – kravu pārvadājumu koordinatora asistents vai jaunākais transporta plānotājs. Šajā līmenī personas parasti palīdz vecākajiem speciālistiem veikt ikdienas uzdevumus un pakāpeniski apgūst transporta vadības pamatus.
 • Vidējā līmeņa amats – transporta koordinators, transporta plānotājs vai maršrutu vadītājs. Šajos amatos strādājošajiem ir vairāk pienākumu, tostarp maršrutu plānošana, autovadītāju koordinēšana un atbilstības pārbaudes.
 • Augstākā līmeņa amati – vecākais kravu pārvadājumu vadītājs vai reģionālais pārvadājumu vadītājs. Šeit speciālisti vada lielākas komandas, pārvalda nozīmīgākus maršrutus vai teritorijas un pieņem stratēģiskus lēmumus.
 • Vadītāju līmeņa amati – transporta direktors vai loģistikas viceprezidents. Šajā līmenī personas ir atbildīgas par visu transporta stratēģiju lielās korporācijās vai kravu pārvadājumu uzņēmumos.

Sākot ar efektīvas maršrutu plānošanas nodrošināšanu un beidzot ar visa korporācijas transporta sistēmas vadību, šīs karjeras kāpnes uzsver kravu pārvadājumu pārvaldības izaugsmes potenciālu.

Loģistikas speciālista karjeras iespējas:

 • Sākuma pozīcija – loģistikas darbinieks vai jaunākais loģistikas darbinieks. Šajos amatos ietilpst tādi pamatpienākumi kā datu ievadīšana, sūtījumu izsekošana un palīdzība vecākajiem loģistikas darbiniekiem.
 • Vidējā līmeņa amats – loģistikas analītiķis vai piegādes ķēdes koordinators. Šie speciālisti veic sarežģītākus loģistikas uzdevumus, analizē piegādes ķēdes neefektivitāti un iesaka uzlabojumus.
 • Augstākā līmeņa amati – vecākais loģistikas speciālists vai loģistikas vadītājs. Viņi vada veselas loģistikas komandas, pārrauga liela mēroga operācijas un piedalās stratēģisku lēmumu pieņemšanā.
 • Vadītāju līmeņa amati – loģistikas direktors vai piegādes ķēdes vadītājs. Šie amati pārrauga visu loģistikas vai piegādes ķēdes darbību lielās organizācijās.

Kāpšana pa karjeras kāpnēm loģistikas jomā sniedz speciālistiem iespēju ietekmēt ne tikai efektivitāti, bet arī pašu stratēģiju, ar kuras palīdzību uzņēmumi pārvalda savas piegādes ķēdes.

Smagās kravas automašīnas vadītāja karjeras iespējas:

 • Sākuma pozīcija – jaunākais kravas automašīnas šoferis vai autovadītāja māceklis. Šos autovadītājus parasti pavada pieredzējuši autovadītāji, lai apgūtu tālbraucēju braukšanas nianses.
 • Vidējā līmeņa amats – patstāvīgais kravas automobiļa vadītājs vai specializētais kravas automobiļa vadītājs (piemēram, bīstamo materiālu vadītājs). Šie autovadītāji darbojas patstāvīgāk un var apkalpot specializētas kravas, kam nepieciešami papildu sertifikāti.
 • Augstākā līmeņa amati – vecākais kravas automašīnas vadītājs vai autoparka komandas vadītājs. Pieredzējuši autovadītāji var uzņemties mentora pienākumus vai vadīt autovadītāju komandas.
 • Vadītāju līmeņa amati – autoparka vadītājs vai transporta operāciju vadītājs. Šīs personas no autovadītāja amata pāriet vadības amatā, pārraugot veselu autoparku ar kravas automobiļiem un autovadītājiem.

Autopārvadātāja profesija piedāvā ne tikai nobraukt kilometrus, bet arī izaugsmes un vadības ceļojumu. Sākot no ceļa mākslas apgūšanas līdz autoparku pārraudzībai.

kravas pārvadājumi karjeras iespējas

Kravu pārvadājumu brokera karjeras iespējas:

 • Sākuma pozīcija – kravas aģents vai brokera palīgs. Viņi strādā pie brokeriem, palīdzot ar klientu saziņu un dokumentu kārtošanu.
 • Vidējā līmeņa amats – neatkarīgs kravas pārvadājumu brokeris. Šajā līmenī brokeri darbojas patstāvīgāk, veidojot savus klientu tīklus.
 • Augstākā līmeņa amats – vecākais brokeris vai brokeru grupas vadītājs. Šie speciālisti vada jaunākos brokerus un strādā ar augstākas vērtības līgumiem.
 • Vadītāju līmeņa amati – brokeru darbības direktors vai kravas pārvadājumu pakalpojumu viceprezidents. Šie amati pārrauga visu brokeru departamentu, stratēģiju un darbību.

Brokera karjeras attīstība, sākot no palīdzības darījumos līdz visu brokeru operāciju vadīšanai, liecina par šī neaizstājamā transporta ķēdes posma nozīmīgumu un potenciālu.

Noliktavas speciālista karjeras iespējas:

 • Sākuma pozīcija – noliktavas darbinieks vai noliktavas operatīvais darbinieks. Šajos amatos ietilpst tādi uzdevumi kā preču šķirošana, datu ievadīšana un palīdzība inventāra pārbaudēs.
 • Vidējā līmeņa amats – noliktavas pārzinis vai inventarizācijas speciālists. Uzraugi vada komandas noliktavā, savukārt inventāra speciālisti koncentrējas uz krājumu pārvaldību un precizitāti.
 • Augstākā līmeņa amati – noliktavas vadītājs. Šie speciālisti pārrauga visu noliktavas vai izplatīšanas centra darbību.
 • Augstākā līmeņa amati – noliktavas direktors vai izplatīšanas viceprezidents. Šajā līmenī personas ir atbildīgas par vairākām noliktavām vai visu lielu korporāciju izplatīšanas stratēģiju.

Katrs no šiem karjeras virzieniem piedāvā iespēju nepārtraukti mācīties, specializēties un pilnveidoties. Ar centību, kvalifikācijas celšanu un pieredzi cilvēki var virzīties no sākuma līmeņa amatiem uz vadošiem amatiem attiecīgajās jomās.

Kravu pārvadājumu pasaulē dažādas lomas – no kravas automašīnu vadītājiem līdz noliktavas vadītājiem – ir ļoti svarīgas. Katra profesija piedāvā karjeras attīstību, kas sākas no pašiem pamatiem un, iespējams, sasniedz stratēģiskus augstumus. 

Mēs ceram, ka šis raksts bija noderīgs un interesants!

Nu jau arī tu zini, kādas profesijas ir pieprasītākās kravas pārvadājumu jomā. Tiekamies pavisam drīz jau citos rakstos!

Leave a Comment