UPB Group ir viens no lielākajiem būvniecības uzņēmumiem Latvijā. UPB Grupa apvieno dažādus biznesa virzienus – projektēšanu, ģenerālbūvniecību, enerģētikas un mašīnbūves risinājumus, stikla, metāla un betona konstrukciju ražošanu. Uzņēmums veiksmīgi darbojas gan Latvijas, gan ārvalstu tirgū, ik gadu realizējot aizvien jaunus projektus.
Uzņēmums pastāv jau vairāk nekā 30 gadus, un ir bijis uz nemitīgas attīstības ceļa. Šajā rakstā uzzini vairāk par UPB Group vēsturi un vērtībām.
UPB vēsture
1991. gadā Uldis Pilēns dibināja savu projektēšanas un būvniecības uzņēmumu – UPB jeb pilnajā nosaukumā U. Pīlēna Birojs. Vien divus gadus vēlāk viņš biznesa attīsta, izveidojot būvuzņēmumu NAMS (šobrīd – UPB Nams), kā arī būvmateriālu tirdzniecības uzņēmumu H&L STUDIJA. 1994. gadā Liepājā tiek ierīkota H&L STUDIJA noliktava un uzsākta flīžu un santehnikas vairumtirdzniecība. Liepājā durvis ver arī AILE – PVC logu un durvju ražotne. Gadu vēlāk H&L STUDIJA ir jau attīstījusi vairumtirdzniecības tīklu visā Latvijā un jau 1996. gadā šis tīkls sasniedz arī kaimiņvalstis – Lietuvu un Igauniju. Apjomi aug, un 1997. gadā AILE ir jau trīs ražotnes alumīnija fasāžu konstrukciju ražošanai.
1998. gads ir vēl viens svarīgs pieturpunkts, kad tiek dibināta energoaģentūra ENNA un transportbetona ražotne AS MB Betons. Jau pēc gada AS MB Betons atklāj vēl vienu ražotni otrā Latvijas pusē – Daugavpilī. 2000tie gadi arī tiek sagaidīti, nebūt neturot rokas klēpī. MS Betons grupai pievienojas vēl viena ražotne Jelgavā un tiek dibināts Stikla Centrs – stikla pakešu ražotājs. 2002. gadā uzņēmums nodibina fondu Stabilitāte. 2004. gadā tiek uzsāktas eksporta aktivitātes, un vēl divus gadus vēlāk pievienojas UPB meitas uzņēmums Vācijā – UPB GmbH. Pēc tam pievienojas arī meitas uzņēmumi Dānijā un pat Islandē. Ik gadu ir vairāki pieturpunkti, notiek nemitīga attīstība – paplašinoties, ieviešot jaunumus un raiti iekarojot būvniecības tirgu.
2008. gadā vērojama neliela atkāpe no būvniecības joma – tiek dibināta SIA Vīna Studija. Nozīmīgs gads uzņēmuma iekšienē un turpmākajam ceļam ir 2015. gads. Notiek paaudžu maiņa UPB Valdē. Šajā gadā valdi pamet Uldis Pīlēns un Oskars Mors. Viņu vietā stājas Dainis Bērziņš, Uģis Grīnbergs un Nora Kalna. Jaunie vadītāji sev izrādīto uzticību attaisno, un turpmākie gadi paiet ar līdzīgu dinamiku: nemitīgu attīstīšanos. Īpaši aktīvs ir 2018. gads – tiek dibināts digitālo risinājumu uzņēmums Alto 4.0, atklāts inženieru birojs Lietuvā, investēts autoparka attīstībā un jaunā mobilā rūpnīcā, izveidota jaunas ražotnes.
Seko Covid uzliesmojuma posms, kas daudziem uzņēmumiem bija smags un ne mazai daļai – pat izšķirošs. Taču UPB arī šis posms ir aizpildīts un nekas neliecina par to, ka apkārtējā pasaule ir “uz pauzes”. 2019. gadā Stikla centrs ir paplašinājis ražošanas platību par 50%, 2020. gadā darbību uzsāk Betona pētījuma centra laboratorija, Transportbetons MB ražotne, tiek uzsākta jaunas dzelzsbetona konstruciju ražotnes būvniecība un atjaunota UPB būvuzņēmuma GROTTA darbība.
2021. gads ir svinību gads – UPB sagaida apaļo 30 gadu jubileju. Jubilejas gadā UPB tiek pie apbalvojumiem – UPB inženieri saņem Tekla Bim Awards 2021 un UPB tiek apbalvots arī kā lielākais nodokļu maksātājs Kurzemes reģionā. 2022. gadā MB Betons jaunā ražotne iegūst titulu – otrā labākā industriālā būve 2021. gadā. UPB akcionāri ir vienojušies par H&L Studijas un koka-alumīnija produktu ražošanas izdalīšanas no UPB grupas, nododot to atsevišķu akcionāru rokās. Vairāk par uzņēmuma vēsturi uzzini UPB oficālajā mājaslapā.
UPB vērtības
UPB Group iestājas par ilgtspējīgu attīstību; sporta, kultūras un izglītības veicināšanu. Zemāk vari izlasīt vairāk par katru.
Ilgtspējīga attīstība
Kā būvuzņēmumam, UPB ir plašas iespējas atstāt labvēlīgu nospiedumu uz apkārtējo vidi. UPB daudz domā par energoefektivitāti, C02 samazināšanu, efektīvu resursu izmantošanu , materiālu pārstrādi un ekoloģiskās pēdas nospieduma mazināšanu. Jau vairāk nekā 20 gadus uzņēmums strādā atbilstoši ISO standartiem un kvalificējas kā ilgtspējīgs un uzticams partneris. Tiek daudz piedomāts pie tā, lai produkti un pakalpojumi taptu atbildīgi pārvaldītā biznesa vidē. Pakalpojumiem un produktiem jābūt ilgtspējīgiem, sociāli atbildīgiem, droši un pēc iespējami mazāk nelabvēlīgi jāietekmē apkārtējā vide.
Uzņēmumam ir liela pieredze ilgtspējīgas un energoefektīvas būvniecības jomā. Šī pieredze ir krāta, realizējot dažādus ilgtspējīgus projektus gan Skandināvijā, gan Latvijā. Lielākā daļa no realizētajiem projektiem ir atbilstoši kādai no starptautiski atzītām ilgtspējības sistēmām – Nordic Swan, LEED, BREEAM un citām. Kā lielisku piemēru var minēt Zviedrijā īstenotais projekts Hyllie Terrass, kas pretendē uz Zviedrijas pirmās klimanta neitrālās biroju ēkas statusu. 2021. gadā Latvijā par energoefektīvāko ēku tika atzīta Liepājas pašvaldības administratīvā ēka – vēl viens UPB projekts.
Protams, domas par ilgtspējību sākas pašā ražošanas procesa sākumā. UPB jaunākajā dzelzbetona konstrukciju ražotnē īpašs uzsvars tiek likts uz ilgtspējīgiem risinājumiem. Svaiga betona atlikumu pārstrādes iekārtās, ūdens attīrīšanas un recirkulācijas sistēmās investēti 500 000 eiro. Klientiem tiek piedāvāta produkta CO2 nospieduma aprēķini un CO2 samazināšanas stratēģijas izstrāde.
Sabiedrības attīstīšana
UPB sniedz savu atbalstu dažādām nozarēm – jauniešu izglītībai, kultūrai un sportam. Lai atbalstītu centīgākos jauniešus, pirms vairāk nekā 20 gadiem tika dibināts stipendiju fonds. Tas paredzēts, lai veicinātu skolnieku un studentu izglītības līmeni un nodrošinātu jauno censoņus ar nepieciešajiem līdzekļiem studijām Latvijā un ārvalstīs. Piemēram, 2015. gadā UPB piešķīra stipendijas RTU Inženierzinātņu vidusskolas skolēniem. Ik gadu tiek atbalstīts arī RTU konkurss Papīra Tilti.
Svarīgu lomu spēlē arī iespēja jauniešiem pašiem uzlocīt piedurknes un ķerties klāt darbam. UPB jauniešus pie sevis uzņem gan “Ēnu dienās”, gan piedāvājot prakses vietas un iespēju piedalīties izpētes projektos. Katru gadu novērojama aizvien lielāka atsaucība un interese no jauniešu puses. Studentiem ir iespēja gūt plašu ieskatu būvniecības jomā.
Vēl viena nozare, kas svarīga UPB, ir kultūra. Viņiem ir pašiem sava mākslas darbu kolecija UPB ART, kuru veido vairāk nekā 80 latviešu mākslinieku darbi. Šie darbi tiek integrēti uzņēmuma vidē un filozofijā. Tiek atbalstīti dažādi kultūras pasākumi. Pirms pāris gadiem UPB atbalstīja arī filmas “Nekas mūs neapturēs” veidošanu.
UPB apzinās arī sporta nozīmīgumu mūsu dzīvēs. Aktīvi tiek atbalstītas fiziskās aktivitātes gan sabiedrībā, gan uzņēmuma iekšienē. Sevišķi tiek novērtēts komandas sports, jo komandas spēks ir tas, kas palīdzējis UPB attīstīties un sasniegt jaunas virsotnes. Uzņēmumam ir sava ātrumlaivu komanda, kuras piloti ir pieckārši pasaules čempioni savā laivu klasē. Šī ātrumlaivu komanda ir arī labs veids, kā jaunieši var attīstīt savas zināšanas mehānikā. Ar sportu, izglītību un kultūru saistīti arī pāris no UPB projektiem. Piemēram, Daugavas stadiona vieglatlētikas manēža, RSU Farmācijas un zinātnes komplekss, Rakstniecības un mūzikas muzejs.
Ja vēlies uzzināt vairāk par citu lielu uzņēmumu iekšieni, vērts izlasīt rakstu par Accenture uzņēmuma kultūru.